a vlăgui conjugare; conjugare online pentru verbul "a vlăgui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a vlăgui" în limba română (dex)

Infinitiv
vlăgui
Infinitiv Lung
vlăguire
Participiu
vlăguit
Gerunziu
vlăguind
Imperativ persoana a doua
singular vlăguiește
plural vlăguiți
Prezent
eu vlăguiesc
tu vlăguiești
el/ea vlăguiește
noi vlăguim
voi vlăguiți
ei/ele vlăguiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) vlăguiesc
tu (să) vlăguiești
el/ea (să) vlăguiască
noi (să) vlăguim
voi (să) vlăguiți
ei/ele (să) vlăguiască
Imperfect
eu vlăguiam
tu vlăguiai
el/ea vlăguia
noi vlăguiam
voi vlăguiați
ei/ele vlăguiau
Perfect Simplu
eu vlăguii
tu vlăguiși
el/ea vlăgui
noi vlăguirăm
voi vlăguirăți
ei/ele vlăguiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu vlăguisem
tu vlăguiseși
el/ea vlăguise
noi vlăguiserăm
voi vlăguiserăți
ei/ele vlăguiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi vlăguit
tu să fi vlăguit
el/ea să fi vlăguit
noi să fi vlăguit
voi să fi vlăguit
ei/ele să fi vlăguit
Condițional Prezent
eu aș vlăgui
tu ai vlăgui
el/ea ar vlăgui
noi am vlăgui
voi ați vlăgui
ei/ele ar vlăgui
Condițional Perfect
eu aș fi vlăguit
tu ai fi vlăguit
el/ea ar fi vlăguit
noi am fi vlăguit
voi ați fi vlăguit
ei/ele ar fi vlăguit
Perfectul Compus
eu am vlăguit
tu ai vlăguit
el/ea a vlăguit
noi am vlăguit
voi ați vlăguit
ei/ele au vlăguit
Viitor
eu voi vlăgui
tu vei vlăgui
el/ea va vlăgui
noi vom vlăgui
voi veți vlăgui
ei/ele vor vlăgui
Viitor Anterior
eu voi fi vlăguit
tu vei fi vlăguit
el/ea va fi vlăguit
noi vom fi vlăguit
voi veți fi vlăguit
ei/ele vor fi vlăguit

Verbele anterioare: a viziona, a vizita, a vizualiza, a vizuni, a vlădui

Verbele următoare: a vlăstări, a voala, a vocaliza, a vocifera, a voi

Verbe aleatorii: a consuma, a corconi, a damblagi, a siniza, a stria