a uimăci conjugare; conjugare online pentru verbul "a uimăci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a uimăci" în limba română (dex)

Infinitiv
uimăci
Infinitiv Lung
uimăcire
Participiu
uimăcit
Gerunziu
uimăcind
Imperativ persoana a doua
singular uimăcește
plural uimăciți
Prezent
eu uimăcesc
tu uimăcești
el/ea uimăcește
noi uimăcim
voi uimăciți
ei/ele uimăcesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) uimăcesc
tu (să) uimăcești
el/ea (să) uimăcească
noi (să) uimăcim
voi (să) uimăciți
ei/ele (să) uimăcească
Imperfect
eu uimăceam
tu uimăceai
el/ea uimăcea
noi uimăceam
voi uimăceați
ei/ele uimăceau
Perfect Simplu
eu uimăcii
tu uimăciși
el/ea uimăci
noi uimăcirăm
voi uimăcirăți
ei/ele uimăciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu uimăcisem
tu uimăciseși
el/ea uimăcise
noi uimăciserăm
voi uimăciserăți
ei/ele uimăciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi uimăcit
tu să fi uimăcit
el/ea să fi uimăcit
noi să fi uimăcit
voi să fi uimăcit
ei/ele să fi uimăcit
Condițional Prezent
eu aș uimăci
tu ai uimăci
el/ea ar uimăci
noi am uimăci
voi ați uimăci
ei/ele ar uimăci
Condițional Perfect
eu aș fi uimăcit
tu ai fi uimăcit
el/ea ar fi uimăcit
noi am fi uimăcit
voi ați fi uimăcit
ei/ele ar fi uimăcit
Perfectul Compus
eu am uimăcit
tu ai uimăcit
el/ea a uimăcit
noi am uimăcit
voi ați uimăcit
ei/ele au uimăcit
Viitor
eu voi uimăci
tu vei uimăci
el/ea va uimăci
noi vom uimăci
voi veți uimăci
ei/ele vor uimăci
Viitor Anterior
eu voi fi uimăcit
tu vei fi uimăcit
el/ea va fi uimăcit
noi vom fi uimăcit
voi veți fi uimăcit
ei/ele vor fi uimăcit

Verbele anterioare: a uda, a udi, a ugni, a ugui, a ui

Verbele următoare: a uita, a ujui, a ujui, a ulcera, a uleia

Verbe aleatorii: a accentua, a încuia, a inculpa, a naturaliza, a ținti