a tipăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a tipăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tipăi" în limba română (dex)

Infinitiv
tipăi
Infinitiv Lung
tipăire
Participiu
tipăit
Gerunziu
tipăind
Imperativ persoana a doua
singular tipăiește
plural tipăiți
Prezent
eu tipăiesc
tu tipăiești
el/ea tipăiește
noi tipăim
voi tipăiți
ei/ele tipăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tipăiesc
tu (să) tipăiești
el/ea (să) tipăiască
noi (să) tipăim
voi (să) tipăiți
ei/ele (să) tipăiască
Imperfect
eu tipăiam
tu tipăiai
el/ea tipăia
noi tipăiam
voi tipăiați
ei/ele tipăiau
Perfect Simplu
eu tipăii
tu tipăiși
el/ea tipăi
noi tipăirăm
voi tipăirăți
ei/ele tipăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tipăisem
tu tipăiseși
el/ea tipăise
noi tipăiserăm
voi tipăiserăți
ei/ele tipăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tipăit
tu să fi tipăit
el/ea să fi tipăit
noi să fi tipăit
voi să fi tipăit
ei/ele să fi tipăit
Condițional Prezent
eu aș tipăi
tu ai tipăi
el/ea ar tipăi
noi am tipăi
voi ați tipăi
ei/ele ar tipăi
Condițional Perfect
eu aș fi tipăit
tu ai fi tipăit
el/ea ar fi tipăit
noi am fi tipăit
voi ați fi tipăit
ei/ele ar fi tipăit
Perfectul Compus
eu am tipăit
tu ai tipăit
el/ea a tipăit
noi am tipăit
voi ați tipăit
ei/ele au tipăit
Viitor
eu voi tipăi
tu vei tipăi
el/ea va tipăi
noi vom tipăi
voi veți tipăi
ei/ele vor tipăi
Viitor Anterior
eu voi fi tipăit
tu vei fi tipăit
el/ea va fi tipăit
noi vom fi tipăit
voi veți fi tipăit
ei/ele vor fi tipăit

Verbele anterioare: a ținti, a țintui, a tiobrăi, a tiohăi, a țipa

Verbele următoare: a tipări, a tipelciui, a tipi, a tipiciza, a tipicui

Verbe aleatorii: a decarteliza, a patriotiza, a revopsi, a salifica, a zgăura