a tigheli conjugare; conjugare online pentru verbul "a tigheli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tigheli" în limba română (dex)

Infinitiv
tigheli
Infinitiv Lung
tighelire
Participiu
tighelit
Gerunziu
tighelind
Imperativ persoana a doua
singular tighelește
plural tigheliți
Prezent
eu tighelesc
tu tighelești
el/ea tighelește
noi tighelim
voi tigheliți
ei/ele tighelesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tighelesc
tu (să) tighelești
el/ea (să) tighelească
noi (să) tighelim
voi (să) tigheliți
ei/ele (să) tighelească
Imperfect
eu tigheleam
tu tigheleai
el/ea tighelea
noi tigheleam
voi tigheleați
ei/ele tigheleau
Perfect Simplu
eu tighelii
tu tigheliși
el/ea tigheli
noi tighelirăm
voi tighelirăți
ei/ele tigheliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tighelisem
tu tigheliseși
el/ea tighelise
noi tigheliserăm
voi tigheliserăți
ei/ele tigheliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tighelit
tu să fi tighelit
el/ea să fi tighelit
noi să fi tighelit
voi să fi tighelit
ei/ele să fi tighelit
Condițional Prezent
eu aș tigheli
tu ai tigheli
el/ea ar tigheli
noi am tigheli
voi ați tigheli
ei/ele ar tigheli
Condițional Perfect
eu aș fi tighelit
tu ai fi tighelit
el/ea ar fi tighelit
noi am fi tighelit
voi ați fi tighelit
ei/ele ar fi tighelit
Perfectul Compus
eu am tighelit
tu ai tighelit
el/ea a tighelit
noi am tighelit
voi ați tighelit
ei/ele au tighelit
Viitor
eu voi tigheli
tu vei tigheli
el/ea va tigheli
noi vom tigheli
voi veți tigheli
ei/ele vor tigheli
Viitor Anterior
eu voi fi tighelit
tu vei fi tighelit
el/ea va fi tighelit
noi vom fi tighelit
voi veți fi tighelit
ei/ele vor fi tighelit

Verbele anterioare: a țicni, a ticsi, a țicui, a țicura, a țigăni

Verbele următoare: a tihni, a tihui, a țilăi, a timări, a timbra

Verbe aleatorii: a ambarasa, a decripta, a discrimina, a estorca, a împăcălui