a ticăzui conjugare; conjugare online pentru verbul "a ticăzui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ticăzui" în limba română (dex)

Infinitiv
ticăzui
Infinitiv Lung
ticăzuire
Participiu
ticăzuit
Gerunziu
ticăzuind
Imperativ persoana a doua
singular ticăzuiește
plural ticăzuiți
Prezent
eu ticăzuiesc
tu ticăzuiești
el/ea ticăzuiește
noi ticăzuim
voi ticăzuiți
ei/ele ticăzuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ticăzuiesc
tu (să) ticăzuiești
el/ea (să) ticăzuiască
noi (să) ticăzuim
voi (să) ticăzuiți
ei/ele (să) ticăzuiască
Imperfect
eu ticăzuiam
tu ticăzuiai
el/ea ticăzuia
noi ticăzuiam
voi ticăzuiați
ei/ele ticăzuiau
Perfect Simplu
eu ticăzuii
tu ticăzuiși
el/ea ticăzui
noi ticăzuirăm
voi ticăzuirăți
ei/ele ticăzuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ticăzuisem
tu ticăzuiseși
el/ea ticăzuise
noi ticăzuiserăm
voi ticăzuiserăți
ei/ele ticăzuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ticăzuit
tu să fi ticăzuit
el/ea să fi ticăzuit
noi să fi ticăzuit
voi să fi ticăzuit
ei/ele să fi ticăzuit
Condițional Prezent
eu aș ticăzui
tu ai ticăzui
el/ea ar ticăzui
noi am ticăzui
voi ați ticăzui
ei/ele ar ticăzui
Condițional Perfect
eu aș fi ticăzuit
tu ai fi ticăzuit
el/ea ar fi ticăzuit
noi am fi ticăzuit
voi ați fi ticăzuit
ei/ele ar fi ticăzuit
Perfectul Compus
eu am ticăzuit
tu ai ticăzuit
el/ea a ticăzuit
noi am ticăzuit
voi ați ticăzuit
ei/ele au ticăzuit
Viitor
eu voi ticăzui
tu vei ticăzui
el/ea va ticăzui
noi vom ticăzui
voi veți ticăzui
ei/ele vor ticăzui
Viitor Anterior
eu voi fi ticăzuit
tu vei fi ticăzuit
el/ea va fi ticăzuit
noi vom fi ticăzuit
voi veți fi ticăzuit
ei/ele vor fi ticăzuit

Verbele anterioare: a țevui, a textura, a tezauriza, a ticăi, a ticăi

Verbele următoare: a ticlui, a țicni, a ticsi, a țicui, a țicura

Verbe aleatorii: a blodogori, a decupla, a livra, a metaniza, a pava