a testălui conjugare; conjugare online pentru verbul "a testălui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a testălui" în limba română (dex)

Infinitiv
testălui
Infinitiv Lung
testăluire
Participiu
testăluit
Gerunziu
testăluind
Imperativ persoana a doua
singular testăluiește
plural testăluiți
Prezent
eu testăluiesc
tu testăluiești
el/ea testăluiește
noi testăluim
voi testăluiți
ei/ele testăluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) testăluiesc
tu (să) testăluiești
el/ea (să) testăluiască
noi (să) testăluim
voi (să) testăluiți
ei/ele (să) testăluiască
Imperfect
eu testăluiam
tu testăluiai
el/ea testăluia
noi testăluiam
voi testăluiați
ei/ele testăluiau
Perfect Simplu
eu testăluii
tu testăluiși
el/ea testălui
noi testăluirăm
voi testăluirăți
ei/ele testăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu testăluisem
tu testăluiseși
el/ea testăluise
noi testăluiserăm
voi testăluiserăți
ei/ele testăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi testăluit
tu să fi testăluit
el/ea să fi testăluit
noi să fi testăluit
voi să fi testăluit
ei/ele să fi testăluit
Condițional Prezent
eu aș testălui
tu ai testălui
el/ea ar testălui
noi am testălui
voi ați testălui
ei/ele ar testălui
Condițional Perfect
eu aș fi testăluit
tu ai fi testăluit
el/ea ar fi testăluit
noi am fi testăluit
voi ați fi testăluit
ei/ele ar fi testăluit
Perfectul Compus
eu am testăluit
tu ai testăluit
el/ea a testăluit
noi am testăluit
voi ați testăluit
ei/ele au testăluit
Viitor
eu voi testălui
tu vei testălui
el/ea va testălui
noi vom testălui
voi veți testălui
ei/ele vor testălui
Viitor Anterior
eu voi fi testăluit
tu vei fi testăluit
el/ea va fi testăluit
noi vom fi testăluit
voi veți fi testăluit
ei/ele vor fi testăluit

Verbele anterioare: a teși, a teslimarisi, a teslimatisi, a teșmeni, a testa

Verbele următoare: a țevui, a textura, a tezauriza, a ticăi, a ticăi

Verbe aleatorii: a adăogi, a cianoza, a debursa, a probrăzui, a solicita