a terciui conjugare; conjugare online pentru verbul "a terciui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a terciui" în limba română (dex)

Infinitiv
terciui
Infinitiv Lung
terciuire
Participiu
terciuit
Gerunziu
terciuind
Imperativ persoana a doua
singular terciuiește
plural terciuiți
Prezent
eu terciuiesc
tu terciuiești
el/ea terciuiește
noi terciuim
voi terciuiți
ei/ele terciuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) terciuiesc
tu (să) terciuiești
el/ea (să) terciuiască
noi (să) terciuim
voi (să) terciuiți
ei/ele (să) terciuiască
Imperfect
eu terciuiam
tu terciuiai
el/ea terciuia
noi terciuiam
voi terciuiați
ei/ele terciuiau
Perfect Simplu
eu terciuii
tu terciuiși
el/ea terciui
noi terciuirăm
voi terciuirăți
ei/ele terciuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu terciuisem
tu terciuiseși
el/ea terciuise
noi terciuiserăm
voi terciuiserăți
ei/ele terciuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi terciuit
tu să fi terciuit
el/ea să fi terciuit
noi să fi terciuit
voi să fi terciuit
ei/ele să fi terciuit
Condițional Prezent
eu aș terciui
tu ai terciui
el/ea ar terciui
noi am terciui
voi ați terciui
ei/ele ar terciui
Condițional Perfect
eu aș fi terciuit
tu ai fi terciuit
el/ea ar fi terciuit
noi am fi terciuit
voi ați fi terciuit
ei/ele ar fi terciuit
Perfectul Compus
eu am terciuit
tu ai terciuit
el/ea a terciuit
noi am terciuit
voi ați terciuit
ei/ele au terciuit
Viitor
eu voi terciui
tu vei terciui
el/ea va terciui
noi vom terciui
voi veți terciui
ei/ele vor terciui
Viitor Anterior
eu voi fi terciuit
tu vei fi terciuit
el/ea va fi terciuit
noi vom fi terciuit
voi veți fi terciuit
ei/ele vor fi terciuit

Verbele anterioare: a teoretiza, a teorisi, a teoriza, a țepeni, a terasa

Verbele următoare: a terfeli, a tergiversa, a terifia, a teritorializa, a termifica

Verbe aleatorii: a amalgama, a denicotiniza, a devora, a pogârci, a romaniza