a teoretiza conjugare; conjugare online pentru verbul "a teoretiza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a teoretiza" în limba română (dex)

Infinitiv
teoretiza
Infinitiv Lung
teoretizare
Participiu
teoretizat
Gerunziu
teoretizând
Imperativ persoana a doua
singular teoretizează
plural teoretizați
Prezent
eu teoretizez
tu teoretizezi
el/ea teoretizează
noi teoretizăm
voi teoretizați
ei/ele teoretizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) teoretizez
tu (să) teoretizezi
el/ea (să) teoretizeze
noi (să) teoretizăm
voi (să) teoretizați
ei/ele (să) teoretizeze
Imperfect
eu teoretizam
tu teoretizai
el/ea teoretiza
noi teoretizam
voi teoretizați
ei/ele teoretizau
Perfect Simplu
eu teoretizai
tu teoretizași
el/ea teoretiză
noi teoretizarăm
voi teoretizarăți
ei/ele teoretizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu teoretizasem
tu teoretizaseși
el/ea teoretizase
noi teoretizaserăm
voi teoretizaserăți
ei/ele teoretizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi teoretizat
tu să fi teoretizat
el/ea să fi teoretizat
noi să fi teoretizat
voi să fi teoretizat
ei/ele să fi teoretizat
Condițional Prezent
eu aș teoretiza
tu ai teoretiza
el/ea ar teoretiza
noi am teoretiza
voi ați teoretiza
ei/ele ar teoretiza
Condițional Perfect
eu aș fi teoretizat
tu ai fi teoretizat
el/ea ar fi teoretizat
noi am fi teoretizat
voi ați fi teoretizat
ei/ele ar fi teoretizat
Perfectul Compus
eu am teoretizat
tu ai teoretizat
el/ea a teoretizat
noi am teoretizat
voi ați teoretizat
ei/ele au teoretizat
Viitor
eu voi teoretiza
tu vei teoretiza
el/ea va teoretiza
noi vom teoretiza
voi veți teoretiza
ei/ele vor teoretiza
Viitor Anterior
eu voi fi teoretizat
tu vei fi teoretizat
el/ea va fi teoretizat
noi vom fi teoretizat
voi veți fi teoretizat
ei/ele vor fi teoretizat

Verbele anterioare: a temporiza, a tencui, a tensiona, a tenta, a teologiza

Verbele următoare: a teoriza, a țepeni, a terasa, a terciui, a țipui

Verbe aleatorii: a autoerija, a fenta, a gângăvi, a hămăi, a hămăi