a teșmeni conjugare; conjugare online pentru verbul "a teșmeni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a teșmeni" în limba română (dex)

Infinitiv
teșmeni
Infinitiv Lung
teșmenire
Participiu
teșmenit
Gerunziu
teșmenind
Imperativ persoana a doua
singular teșmenește
plural teșmeniți
Prezent
eu teșmenesc
tu teșmenești
el/ea teșmenește
noi teșmenim
voi teșmeniți
ei/ele teșmenesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) teșmenesc
tu (să) teșmenești
el/ea (să) teșmenească
noi (să) teșmenim
voi (să) teșmeniți
ei/ele (să) teșmenească
Imperfect
eu teșmeneam
tu teșmeneai
el/ea teșmenea
noi teșmeneam
voi teșmeneați
ei/ele teșmeneau
Perfect Simplu
eu teșmenii
tu teșmeniși
el/ea teșmeni
noi teșmenirăm
voi teșmenirăți
ei/ele teșmeniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu teșmenisem
tu teșmeniseși
el/ea teșmenise
noi teșmeniserăm
voi teșmeniserăți
ei/ele teșmeniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi teșmenit
tu să fi teșmenit
el/ea să fi teșmenit
noi să fi teșmenit
voi să fi teșmenit
ei/ele să fi teșmenit
Condițional Prezent
eu aș teșmeni
tu ai teșmeni
el/ea ar teșmeni
noi am teșmeni
voi ați teșmeni
ei/ele ar teșmeni
Condițional Perfect
eu aș fi teșmenit
tu ai fi teșmenit
el/ea ar fi teșmenit
noi am fi teșmenit
voi ați fi teșmenit
ei/ele ar fi teșmenit
Perfectul Compus
eu am teșmenit
tu ai teșmenit
el/ea a teșmenit
noi am teșmenit
voi ați teșmenit
ei/ele au teșmenit
Viitor
eu voi teșmeni
tu vei teșmeni
el/ea va teșmeni
noi vom teșmeni
voi veți teșmeni
ei/ele vor teșmeni
Viitor Anterior
eu voi fi teșmenit
tu vei fi teșmenit
el/ea va fi teșmenit
noi vom fi teșmenit
voi veți fi teșmenit
ei/ele vor fi teșmenit

Verbele anterioare: a tescui, a țese, a teși, a teslimarisi, a teslimatisi

Verbele următoare: a testa, a testălui, a tetaniza, a țevui, a textura

Verbe aleatorii: a exubera, a masca, a ochena, a reîntoarce, a sili