a tărărui conjugare; conjugare online pentru verbul "a tărărui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tărărui" în limba română (dex)

Infinitiv
tărărui
Infinitiv Lung
tărăruire
Participiu
tărăruit
Gerunziu
tărăruind
Imperativ persoana a doua
singular tărăruiește
plural tărăruiți
Prezent
eu tărăruiesc
tu tărăruiești
el/ea tărăruiește
noi tărăruim
voi tărăruiți
ei/ele tărăruiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tărăruiesc
tu (să) tărăruiești
el/ea (să) tărăruiască
noi (să) tărăruim
voi (să) tărăruiți
ei/ele (să) tărăruiască
Imperfect
eu tărăruiam
tu tărăruiai
el/ea tărăruia
noi tărăruiam
voi tărăruiați
ei/ele tărăruiau
Perfect Simplu
eu tărăruii
tu tărăruiși
el/ea tărărui
noi tărăruirăm
voi tărăruirăți
ei/ele tărăruiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tărăruisem
tu tărăruiseși
el/ea tărăruise
noi tărăruiserăm
voi tărăruiserăți
ei/ele tărăruiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tărăruit
tu să fi tărăruit
el/ea să fi tărăruit
noi să fi tărăruit
voi să fi tărăruit
ei/ele să fi tărăruit
Condițional Prezent
eu aș tărărui
tu ai tărărui
el/ea ar tărărui
noi am tărărui
voi ați tărărui
ei/ele ar tărărui
Condițional Perfect
eu aș fi tărăruit
tu ai fi tărăruit
el/ea ar fi tărăruit
noi am fi tărăruit
voi ați fi tărăruit
ei/ele ar fi tărăruit
Perfectul Compus
eu am tărăruit
tu ai tărăruit
el/ea a tărăruit
noi am tărăruit
voi ați tărăruit
ei/ele au tărăruit
Viitor
eu voi tărărui
tu vei tărărui
el/ea va tărărui
noi vom tărărui
voi veți tărărui
ei/ele vor tărărui
Viitor Anterior
eu voi fi tărăruit
tu vei fi tărăruit
el/ea va fi tărăruit
noi vom fi tărăruit
voi veți fi tărăruit
ei/ele vor fi tărăruit

Verbele anterioare: a țâpuri, a tărăgăia, a tărăgăna, a tărăgăni, a târâi

Verbele următoare: a tărbăci, a tărca, a țârcâi, a țârcâi, a țărcălui

Verbe aleatorii: a bălța, a pietrifica, a retreciza, a semna, a văcsui