a tărăgăni conjugare; conjugare online pentru verbul "a tărăgăni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tărăgăni" în limba română (dex)

Infinitiv
tărăgăni
Infinitiv Lung
tărăgănire
Participiu
tărăgănit
Gerunziu
tărăgănind
Imperativ persoana a doua
singular tărăgănește
plural tărăgăniți
Prezent
eu tărăgănesc
tu tărăgănești
el/ea tărăgănește
noi tărăgănim
voi tărăgăniți
ei/ele tărăgănesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tărăgănesc
tu (să) tărăgănești
el/ea (să) tărăgănească
noi (să) tărăgănim
voi (să) tărăgăniți
ei/ele (să) tărăgănească
Imperfect
eu tărăgăneam
tu tărăgăneai
el/ea tărăgănea
noi tărăgăneam
voi tărăgăneați
ei/ele tărăgăneau
Perfect Simplu
eu tărăgănii
tu tărăgăniși
el/ea tărăgăni
noi tărăgănirăm
voi tărăgănirăți
ei/ele tărăgăniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tărăgănisem
tu tărăgăniseși
el/ea tărăgănise
noi tărăgăniserăm
voi tărăgăniserăți
ei/ele tărăgăniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tărăgănit
tu să fi tărăgănit
el/ea să fi tărăgănit
noi să fi tărăgănit
voi să fi tărăgănit
ei/ele să fi tărăgănit
Condițional Prezent
eu aș tărăgăni
tu ai tărăgăni
el/ea ar tărăgăni
noi am tărăgăni
voi ați tărăgăni
ei/ele ar tărăgăni
Condițional Perfect
eu aș fi tărăgănit
tu ai fi tărăgănit
el/ea ar fi tărăgănit
noi am fi tărăgănit
voi ați fi tărăgănit
ei/ele ar fi tărăgănit
Perfectul Compus
eu am tărăgănit
tu ai tărăgănit
el/ea a tărăgănit
noi am tărăgănit
voi ați tărăgănit
ei/ele au tărăgănit
Viitor
eu voi tărăgăni
tu vei tărăgăni
el/ea va tărăgăni
noi vom tărăgăni
voi veți tărăgăni
ei/ele vor tărăgăni
Viitor Anterior
eu voi fi tărăgănit
tu vei fi tărăgănit
el/ea va fi tărăgănit
noi vom fi tărăgănit
voi veți fi tărăgănit
ei/ele vor fi tărăgănit

Verbele anterioare: a țâpoti, a tăpși, a țâpuri, a tărăgăia, a tărăgăna

Verbele următoare: a târâi, a tărărui, a tărâța, a tărbăci, a tărca

Verbe aleatorii: a autointitula, a bătături, a reda, a sinălui, a șușcăi