a tărăgăia conjugare; conjugare online pentru verbul "a tărăgăia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tărăgăia" în limba română (dex)

Infinitiv
tărăgăia
Infinitiv Lung
tărăgăiere
Participiu
tărăgăiat
Gerunziu
tărăgăind
Imperativ persoana a doua
singular tărăgăiază
plural tărăgăiați
Prezent
eu tărăgăiez
tu tărăgăiezi
el/ea tărăgăiază
noi tărăgăiem
voi tărăgăiați
ei/ele tărăgăiază
Conjunctiv Prezent
eu (să) tărăgăiez
tu (să) tărăgăiezi
el/ea (să) tărăgăieze
noi (să) tărăgăiem
voi (să) tărăgăiați
ei/ele (să) tărăgăieze
Imperfect
eu tărăgăiam
tu tărăgăiai
el/ea tărăgăia
noi tărăgăiam
voi tărăgăiați
ei/ele tărăgăiau
Perfect Simplu
eu tărăgăiai
tu tărăgăiași
el/ea tărăgăie
noi tărăgăiarăm
voi tărăgăiarăți
ei/ele tărăgăiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu tărăgăiasem
tu tărăgăiaseși
el/ea tărăgăiase
noi tărăgăiaserăm
voi tărăgăiaserăți
ei/ele tărăgăiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tărăgăiat
tu să fi tărăgăiat
el/ea să fi tărăgăiat
noi să fi tărăgăiat
voi să fi tărăgăiat
ei/ele să fi tărăgăiat
Condițional Prezent
eu aș tărăgăia
tu ai tărăgăia
el/ea ar tărăgăia
noi am tărăgăia
voi ați tărăgăia
ei/ele ar tărăgăia
Condițional Perfect
eu aș fi tărăgăiat
tu ai fi tărăgăiat
el/ea ar fi tărăgăiat
noi am fi tărăgăiat
voi ați fi tărăgăiat
ei/ele ar fi tărăgăiat
Perfectul Compus
eu am tărăgăiat
tu ai tărăgăiat
el/ea a tărăgăiat
noi am tărăgăiat
voi ați tărăgăiat
ei/ele au tărăgăiat
Viitor
eu voi tărăgăia
tu vei tărăgăia
el/ea va tărăgăia
noi vom tărăgăia
voi veți tărăgăia
ei/ele vor tărăgăia
Viitor Anterior
eu voi fi tărăgăiat
tu vei fi tărăgăiat
el/ea va fi tărăgăiat
noi vom fi tărăgăiat
voi veți fi tărăgăiat
ei/ele vor fi tărăgăiat

Verbele anterioare: a tapița, a tapota, a țâpoti, a tăpși, a țâpuri

Verbele următoare: a tărăgăna, a tărăgăni, a târâi, a tărărui, a tărâța

Verbe aleatorii: a cerne, a chindisi, a huciui, a încumetri, a priveghea