a tăbârci conjugare; conjugare online pentru verbul "a tăbârci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tăbârci" în limba română (dex)

Infinitiv
tăbârci
Infinitiv Lung
tăbârcire
Participiu
tăbârcit
Gerunziu
tăbârcind
Imperativ persoana a doua
singular tăbârcește
plural tăbârciți
Prezent
eu tăbârcesc
tu tăbârcești
el/ea tăbârcește
noi tăbârcim
voi tăbârciți
ei/ele tăbârcesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tăbârcesc
tu (să) tăbârcești
el/ea (să) tăbârcească
noi (să) tăbârcim
voi (să) tăbârciți
ei/ele (să) tăbârcească
Imperfect
eu tăbârceam
tu tăbârceai
el/ea tăbârcea
noi tăbârceam
voi tăbârceați
ei/ele tăbârceau
Perfect Simplu
eu tăbârcii
tu tăbârciși
el/ea tăbârci
noi tăbârcirăm
voi tăbârcirăți
ei/ele tăbârciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tăbârcisem
tu tăbârciseși
el/ea tăbârcise
noi tăbârciserăm
voi tăbârciserăți
ei/ele tăbârciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tăbârcit
tu să fi tăbârcit
el/ea să fi tăbârcit
noi să fi tăbârcit
voi să fi tăbârcit
ei/ele să fi tăbârcit
Condițional Prezent
eu aș tăbârci
tu ai tăbârci
el/ea ar tăbârci
noi am tăbârci
voi ați tăbârci
ei/ele ar tăbârci
Condițional Perfect
eu aș fi tăbârcit
tu ai fi tăbârcit
el/ea ar fi tăbârcit
noi am fi tăbârcit
voi ați fi tăbârcit
ei/ele ar fi tăbârcit
Perfectul Compus
eu am tăbârcit
tu ai tăbârcit
el/ea a tăbârcit
noi am tăbârcit
voi ați tăbârcit
ei/ele au tăbârcit
Viitor
eu voi tăbârci
tu vei tăbârci
el/ea va tăbârci
noi vom tăbârci
voi veți tăbârci
ei/ele vor tăbârci
Viitor Anterior
eu voi fi tăbârcit
tu vei fi tăbârcit
el/ea va fi tăbârcit
noi vom fi tăbârcit
voi veți fi tăbârcit
ei/ele vor fi tăbârcit

Verbele anterioare: a suvoalbe, a suvoalbe, a svilcoli, a svinga, a swinga

Verbele următoare: a tăbărî, a tabela, a tăblăci, a tableta, a tăblui

Verbe aleatorii: a împlânta, a noura, a nutri, a prufni, a reacoperi