a târli conjugare; conjugare online pentru verbul "a târli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a târli" în limba română (dex)

Infinitiv
târli
Infinitiv Lung
târlire
Participiu
târlit
Gerunziu
târlind
Imperativ persoana a doua
singular târlește
plural târliți
Prezent
eu târlesc
tu târlești
el/ea târlește
noi târlim
voi târliți
ei/ele târlesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) târlesc
tu (să) târlești
el/ea (să) târlească
noi (să) târlim
voi (să) târliți
ei/ele (să) târlească
Imperfect
eu târleam
tu târleai
el/ea târlea
noi târleam
voi târleați
ei/ele târleau
Perfect Simplu
eu târlii
tu târliși
el/ea târli
noi târlirăm
voi târlirăți
ei/ele târliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu târlisem
tu târliseși
el/ea târlise
noi târliserăm
voi târliserăți
ei/ele târliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi târlit
tu să fi târlit
el/ea să fi târlit
noi să fi târlit
voi să fi târlit
ei/ele să fi târlit
Condițional Prezent
eu aș târli
tu ai târli
el/ea ar târli
noi am târli
voi ați târli
ei/ele ar târli
Condițional Perfect
eu aș fi târlit
tu ai fi târlit
el/ea ar fi târlit
noi am fi târlit
voi ați fi târlit
ei/ele ar fi târlit
Perfectul Compus
eu am târlit
tu ai târlit
el/ea a târlit
noi am târlit
voi ați târlit
ei/ele au târlit
Viitor
eu voi târli
tu vei târli
el/ea va târli
noi vom târli
voi veți târli
ei/ele vor târli
Viitor Anterior
eu voi fi târlit
tu vei fi târlit
el/ea va fi târlit
noi vom fi târlit
voi veți fi târlit
ei/ele vor fi târlit

Verbele anterioare: a târhăni, a târî, a tarifa, a țârlâi, a tarlaliza

Verbele următoare: a târnâi, a târnâi, a târnosi, a târnui, a târnui

Verbe aleatorii: a aprova, a învechi, a revela, a stria, a țuguia