a târșii conjugare; conjugare online pentru verbul "a târșii" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a târșii" în limba română (dex)

Infinitiv
târșii
Infinitiv Lung
târșiire
Participiu
târșiit
Gerunziu
târșiind
Imperativ persoana a doua
singular târșie
plural târșiiți
Prezent
eu târșii
tu târșii
el/ea târșie
noi târșiim
voi târșiiți
ei/ele târșie
Conjunctiv Prezent
eu (să) târșii
tu (să) târșii
el/ea (să) târșie
noi (să) târșiim
voi (să) târșiiți
ei/ele (să) târșie
Imperfect
eu târșiam
tu târșiai
el/ea târșia
noi târșiam
voi târșiați
ei/ele târșiau
Perfect Simplu
eu târșiii
tu târșiiși
el/ea târșii
noi târșiirăm
voi târșiirăți
ei/ele târșiiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu târșiisem
tu târșiiseși
el/ea târșiise
noi târșiiserăm
voi târșiiserăți
ei/ele târșiiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi târșiit
tu să fi târșiit
el/ea să fi târșiit
noi să fi târșiit
voi să fi târșiit
ei/ele să fi târșiit
Condițional Prezent
eu aș târșii
tu ai târșii
el/ea ar târșii
noi am târșii
voi ați târșii
ei/ele ar târșii
Condițional Perfect
eu aș fi târșiit
tu ai fi târșiit
el/ea ar fi târșiit
noi am fi târșiit
voi ați fi târșiit
ei/ele ar fi târșiit
Perfectul Compus
eu am târșiit
tu ai târșiit
el/ea a târșiit
noi am târșiit
voi ați târșiit
ei/ele au târșiit
Viitor
eu voi târșii
tu vei târșii
el/ea va târșii
noi vom târșii
voi veți târșii
ei/ele vor târșii
Viitor Anterior
eu voi fi târșiit
tu vei fi târșiit
el/ea va fi târșiit
noi vom fi târșiit
voi veți fi târșiit
ei/ele vor fi târșiit

Verbele anterioare: a târnui, a târnui, a taroda, a târomi, a târșâi

Verbele următoare: a tasa, a țâșni, a tasta, a țâțâi, a tătărî

Verbe aleatorii: a centra, a însărcina, a reactualiza, a recura, a surnumi