a stamparisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a stamparisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a stamparisi" în limba română (dex)

Infinitiv
stamparisi
Infinitiv Lung
stamparisire
Participiu
stamparisit
Gerunziu
stamparisind
Imperativ persoana a doua
singular stamparisește
plural stamparisiți
Prezent
eu stamparisesc
tu stamparisești
el/ea stamparisește
noi stamparisim
voi stamparisiți
ei/ele stamparisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) stamparisesc
tu (să) stamparisești
el/ea (să) stamparisească
noi (să) stamparisim
voi (să) stamparisiți
ei/ele (să) stamparisească
Imperfect
eu stampariseam
tu stampariseai
el/ea stamparisea
noi stampariseam
voi stampariseați
ei/ele stampariseau
Perfect Simplu
eu stamparisii
tu stamparisiși
el/ea stamparisi
noi stamparisirăm
voi stamparisirăți
ei/ele stamparisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu stamparisisem
tu stamparisiseși
el/ea stamparisise
noi stamparisiserăm
voi stamparisiserăți
ei/ele stamparisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi stamparisit
tu să fi stamparisit
el/ea să fi stamparisit
noi să fi stamparisit
voi să fi stamparisit
ei/ele să fi stamparisit
Condițional Prezent
eu aș stamparisi
tu ai stamparisi
el/ea ar stamparisi
noi am stamparisi
voi ați stamparisi
ei/ele ar stamparisi
Condițional Perfect
eu aș fi stamparisit
tu ai fi stamparisit
el/ea ar fi stamparisit
noi am fi stamparisit
voi ați fi stamparisit
ei/ele ar fi stamparisit
Perfectul Compus
eu am stamparisit
tu ai stamparisit
el/ea a stamparisit
noi am stamparisit
voi ați stamparisit
ei/ele au stamparisit
Viitor
eu voi stamparisi
tu vei stamparisi
el/ea va stamparisi
noi vom stamparisi
voi veți stamparisi
ei/ele vor stamparisi
Viitor Anterior
eu voi fi stamparisit
tu vei fi stamparisit
el/ea va fi stamparisit
noi vom fi stamparisit
voi veți fi stamparisit
ei/ele vor fi stamparisit

Verbele anterioare: a stagna, a stâlci, a stâlpi, a stampa, a stâmpăra

Verbele următoare: a stâmpi, a ștampila, a standardiza, a stângăci, a stângăni

Verbe aleatorii: a bârnui, a conteineriza, a inutiliza, a juisa, a reconverti