a simplifica conjugare; conjugare online pentru verbul "a simplifica" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a simplifica" în limba română (dex)

Infinitiv
simplifica
Infinitiv Lung
simplificare
Participiu
simplificat
Gerunziu
simplificând
Imperativ persoana a doua
singular simplifică
plural simplificați
Prezent
eu simplific
tu simplifici
el/ea simplifică
noi simplificăm
voi simplificați
ei/ele simplifică
Conjunctiv Prezent
eu (să) simplific
tu (să) simplifici
el/ea (să) simplifice
noi (să) simplificăm
voi (să) simplificați
ei/ele (să) simplifice
Imperfect
eu simplificam
tu simplificai
el/ea simplifica
noi simplificam
voi simplificați
ei/ele simplificau
Perfect Simplu
eu simplificai
tu simplificași
el/ea simplifică
noi simplificarăm
voi simplificarăți
ei/ele simplificară
Mai Mult Ca Perfectul
eu simplificasem
tu simplificaseși
el/ea simplificase
noi simplificaserăm
voi simplificaserăți
ei/ele simplificaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi simplificat
tu să fi simplificat
el/ea să fi simplificat
noi să fi simplificat
voi să fi simplificat
ei/ele să fi simplificat
Condițional Prezent
eu aș simplifica
tu ai simplifica
el/ea ar simplifica
noi am simplifica
voi ați simplifica
ei/ele ar simplifica
Condițional Perfect
eu aș fi simplificat
tu ai fi simplificat
el/ea ar fi simplificat
noi am fi simplificat
voi ați fi simplificat
ei/ele ar fi simplificat
Perfectul Compus
eu am simplificat
tu ai simplificat
el/ea a simplificat
noi am simplificat
voi ați simplificat
ei/ele au simplificat
Viitor
eu voi simplifica
tu vei simplifica
el/ea va simplifica
noi vom simplifica
voi veți simplifica
ei/ele vor simplifica
Viitor Anterior
eu voi fi simplificat
tu vei fi simplificat
el/ea va fi simplificat
noi vom fi simplificat
voi veți fi simplificat
ei/ele vor fi simplificat

Verbele anterioare: a simetriza, a scăndălisi, a simfiza, a simfonisi, a șimitui

Verbele următoare: a simți, a simula, a simultaneiza, a sinălui, a șincăi

Verbe aleatorii: a autoproclama, a gelui, a negri, a remineraliza, a schingiui