a schivnici conjugare; conjugare online pentru verbul "a schivnici" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a schivnici" în limba română (dex)

Infinitiv
schivnici
Infinitiv Lung
schivnicire
Participiu
schivnicit
Gerunziu
schivnicind
Imperativ persoana a doua
singular schivnicește
plural schivniciți
Prezent
eu schivnicesc
tu schivnicești
el/ea schivnicește
noi schivnicim
voi schivniciți
ei/ele schivnicesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) schivnicesc
tu (să) schivnicești
el/ea (să) schivnicească
noi (să) schivnicim
voi (să) schivniciți
ei/ele (să) schivnicească
Imperfect
eu schivniceam
tu schivniceai
el/ea schivnicea
noi schivniceam
voi schivniceați
ei/ele schivniceau
Perfect Simplu
eu schivnicii
tu schivniciși
el/ea schivnici
noi schivnicirăm
voi schivnicirăți
ei/ele schivniciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu schivnicisem
tu schivniciseși
el/ea schivnicise
noi schivniciserăm
voi schivniciserăți
ei/ele schivniciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi schivnicit
tu să fi schivnicit
el/ea să fi schivnicit
noi să fi schivnicit
voi să fi schivnicit
ei/ele să fi schivnicit
Condițional Prezent
eu aș schivnici
tu ai schivnici
el/ea ar schivnici
noi am schivnici
voi ați schivnici
ei/ele ar schivnici
Condițional Perfect
eu aș fi schivnicit
tu ai fi schivnicit
el/ea ar fi schivnicit
noi am fi schivnicit
voi ați fi schivnicit
ei/ele ar fi schivnicit
Perfectul Compus
eu am schivnicit
tu ai schivnicit
el/ea a schivnicit
noi am schivnicit
voi ați schivnicit
ei/ele au schivnicit
Viitor
eu voi schivnici
tu vei schivnici
el/ea va schivnici
noi vom schivnici
voi veți schivnici
ei/ele vor schivnici
Viitor Anterior
eu voi fi schivnicit
tu vei fi schivnicit
el/ea va fi schivnicit
noi vom fi schivnicit
voi veți fi schivnicit
ei/ele vor fi schivnicit

Verbele anterioare: a șchiopa, a șchiopârca, a șchiopăta, a șchiopăta, a schița

Verbele următoare: a schiza, a scientiza, a scinda, a sciziona, a sclăfări

Verbe aleatorii: a bara, a bâzâi, a încura, a izbi, a năduși