a schindisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a schindisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a schindisi" în limba română (dex)

Infinitiv
schindisi
Infinitiv Lung
schindisire
Participiu
schindisit
Gerunziu
schindisind
Imperativ persoana a doua
singular schindisește
plural schindisiți
Prezent
eu schindisesc
tu schindisești
el/ea schindisește
noi schindisim
voi schindisiți
ei/ele schindisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) schindisesc
tu (să) schindisești
el/ea (să) schindisească
noi (să) schindisim
voi (să) schindisiți
ei/ele (să) schindisească
Imperfect
eu schindiseam
tu schindiseai
el/ea schindisea
noi schindiseam
voi schindiseați
ei/ele schindiseau
Perfect Simplu
eu schindisii
tu schindisiși
el/ea schindisi
noi schindisirăm
voi schindisirăți
ei/ele schindisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu schindisisem
tu schindisiseși
el/ea schindisise
noi schindisiserăm
voi schindisiserăți
ei/ele schindisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi schindisit
tu să fi schindisit
el/ea să fi schindisit
noi să fi schindisit
voi să fi schindisit
ei/ele să fi schindisit
Condițional Prezent
eu aș schindisi
tu ai schindisi
el/ea ar schindisi
noi am schindisi
voi ați schindisi
ei/ele ar schindisi
Condițional Perfect
eu aș fi schindisit
tu ai fi schindisit
el/ea ar fi schindisit
noi am fi schindisit
voi ați fi schindisit
ei/ele ar fi schindisit
Perfectul Compus
eu am schindisit
tu ai schindisit
el/ea a schindisit
noi am schindisit
voi ați schindisit
ei/ele au schindisit
Viitor
eu voi schindisi
tu vei schindisi
el/ea va schindisi
noi vom schindisi
voi veți schindisi
ei/ele vor schindisi
Viitor Anterior
eu voi fi schindisit
tu vei fi schindisit
el/ea va fi schindisit
noi vom fi schindisit
voi veți fi schindisit
ei/ele vor fi schindisit

Verbele anterioare: a schimnici, a schimonosi, a schimosi, a schinci, a schinciui

Verbele următoare: a șchiopa, a șchiopârca, a șchiopăta, a șchiopăta, a schița

Verbe aleatorii: a contraria, a extemporaliza, a jărui, a răblăgi, a migăi