a rata conjugare; conjugare online pentru verbul "a rata" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a rata" în limba română (dex)

Infinitiv
rata
Infinitiv Lung
ratare
Participiu
ratat
Gerunziu
ratând
Imperativ persoana a doua
singular ratează
plural ratați
Prezent
eu ratez
tu ratezi
el/ea ratează
noi ratăm
voi ratați
ei/ele ratează
Conjunctiv Prezent
eu (să) ratez
tu (să) ratezi
el/ea (să) rateze
noi (să) ratăm
voi (să) ratați
ei/ele (să) rateze
Imperfect
eu ratam
tu ratai
el/ea rata
noi ratam
voi ratați
ei/ele ratau
Perfect Simplu
eu ratai
tu ratași
el/ea rată
noi ratarăm
voi ratarăți
ei/ele ratară
Mai Mult Ca Perfectul
eu ratasem
tu rataseși
el/ea ratase
noi rataserăm
voi rataserăți
ei/ele rataseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ratat
tu să fi ratat
el/ea să fi ratat
noi să fi ratat
voi să fi ratat
ei/ele să fi ratat
Condițional Prezent
eu aș rata
tu ai rata
el/ea ar rata
noi am rata
voi ați rata
ei/ele ar rata
Condițional Perfect
eu aș fi ratat
tu ai fi ratat
el/ea ar fi ratat
noi am fi ratat
voi ați fi ratat
ei/ele ar fi ratat
Perfectul Compus
eu am ratat
tu ai ratat
el/ea a ratat
noi am ratat
voi ați ratat
ei/ele au ratat
Viitor
eu voi rata
tu vei rata
el/ea va rata
noi vom rata
voi veți rata
ei/ele vor rata
Viitor Anterior
eu voi fi ratat
tu vei fi ratat
el/ea va fi ratat
noi vom fi ratat
voi veți fi ratat
ei/ele vor fi ratat

Verbele anterioare: a răsuci, a răsufla, a răsuna, a răsura, a răszice

Verbele următoare: a rătăci, a rătăli, a ratașa, a ratatina, a răteri

Verbe aleatorii: a anlumina, a încorona, a meșteșugări, a periodiza, a planisi