a răsări conjugare; conjugare online pentru verbul "a răsări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a răsări" în limba română (dex)

Infinitiv
răsări
Infinitiv Lung
răsărire
Participiu
răsărit
Gerunziu
răsărind
Imperativ persoana a doua
singular răsari
plural răsăriți
Prezent
eu răsar
tu răsari
el/ea răsare
noi răsărim
voi răsăriți
ei/ele răsar
Conjunctiv Prezent
eu (să) răsar
tu (să) răsari
el/ea (să) răsară
noi (să) răsărim
voi (să) răsăriți
ei/ele (să) răsară
Imperfect
eu răsăream
tu răsăreai
el/ea răsărea
noi răsăream
voi răsăreați
ei/ele răsăreau
Perfect Simplu
eu răsării
tu răsăriși
el/ea răsări
noi răsărirăm
voi răsărirăți
ei/ele răsăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu răsărisem
tu răsăriseși
el/ea răsărise
noi răsăriserăm
voi răsăriserăți
ei/ele răsăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi răsărit
tu să fi răsărit
el/ea să fi răsărit
noi să fi răsărit
voi să fi răsărit
ei/ele să fi răsărit
Condițional Prezent
eu aș răsări
tu ai răsări
el/ea ar răsări
noi am răsări
voi ați răsări
ei/ele ar răsări
Condițional Perfect
eu aș fi răsărit
tu ai fi răsărit
el/ea ar fi răsărit
noi am fi răsărit
voi ați fi răsărit
ei/ele ar fi răsărit
Perfectul Compus
eu am răsărit
tu ai răsărit
el/ea a răsărit
noi am răsărit
voi ați răsărit
ei/ele au răsărit
Viitor
eu voi răsări
tu vei răsări
el/ea va răsări
noi vom răsări
voi veți răsări
ei/ele vor răsări
Viitor Anterior
eu voi fi răsărit
tu vei fi răsărit
el/ea va fi răsărit
noi vom fi răsărit
voi veți fi răsărit
ei/ele vor fi răsărit

Verbele anterioare: a rări, a rarifica, a rărița, a rasa, a răsădi

Verbele următoare: a răscăli, a rașcheta, a rășchia, a rășchira, a rășchira

Verbe aleatorii: a denisipa, a formaliza, a gălbeji, a renunța, a temeinici