a răsădi conjugare; conjugare online pentru verbul "a răsădi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a răsădi" în limba română (dex)

Infinitiv
răsădi
Infinitiv Lung
răsădire
Participiu
răsădit
Gerunziu
răsădind
Imperativ persoana a doua
singular răsădește
plural răsădiți
Prezent
eu răsădesc
tu răsădești
el/ea răsădește
noi răsădim
voi răsădiți
ei/ele răsădesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) răsădesc
tu (să) răsădești
el/ea (să) răsădească
noi (să) răsădim
voi (să) răsădiți
ei/ele (să) răsădească
Imperfect
eu răsădeam
tu răsădeai
el/ea răsădea
noi răsădeam
voi răsădeați
ei/ele răsădeau
Perfect Simplu
eu răsădii
tu răsădiși
el/ea răsădi
noi răsădirăm
voi răsădirăți
ei/ele răsădiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu răsădisem
tu răsădiseși
el/ea răsădise
noi răsădiserăm
voi răsădiserăți
ei/ele răsădiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi răsădit
tu să fi răsădit
el/ea să fi răsădit
noi să fi răsădit
voi să fi răsădit
ei/ele să fi răsădit
Condițional Prezent
eu aș răsădi
tu ai răsădi
el/ea ar răsădi
noi am răsădi
voi ați răsădi
ei/ele ar răsădi
Condițional Perfect
eu aș fi răsădit
tu ai fi răsădit
el/ea ar fi răsădit
noi am fi răsădit
voi ați fi răsădit
ei/ele ar fi răsădit
Perfectul Compus
eu am răsădit
tu ai răsădit
el/ea a răsădit
noi am răsădit
voi ați răsădit
ei/ele au răsădit
Viitor
eu voi răsădi
tu vei răsădi
el/ea va răsădi
noi vom răsădi
voi veți răsădi
ei/ele vor răsădi
Viitor Anterior
eu voi fi răsădit
tu vei fi răsădit
el/ea va fi răsădit
noi vom fi răsădit
voi veți fi răsădit
ei/ele vor fi răsădit

Verbele anterioare: a rarefia, a rări, a rarifica, a rărița, a rasa

Verbele următoare: a răsări, a răscăcăra, a răscăli, a rașcheta, a rășchia

Verbe aleatorii: a crampona, a seciui, a șerpui, a sertiza, a sistematiza