a pârlălui conjugare; conjugare online pentru verbul "a pârlălui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pârlălui" în limba română (dex)

Infinitiv
pârlălui
Infinitiv Lung
pârlăluire
Participiu
pârlăluit
Gerunziu
pârlăluind
Imperativ persoana a doua
singular pârlăluiește
plural pârlăluiți
Prezent
eu pârlăluiesc
tu pârlăluiești
el/ea pârlăluiește
noi pârlăluim
voi pârlăluiți
ei/ele pârlăluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pârlăluiesc
tu (să) pârlăluiești
el/ea (să) pârlăluiască
noi (să) pârlăluim
voi (să) pârlăluiți
ei/ele (să) pârlăluiască
Imperfect
eu pârlăluiam
tu pârlăluiai
el/ea pârlăluia
noi pârlăluiam
voi pârlăluiați
ei/ele pârlăluiau
Perfect Simplu
eu pârlăluii
tu pârlăluiși
el/ea pârlălui
noi pârlăluirăm
voi pârlăluirăți
ei/ele pârlăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pârlăluisem
tu pârlăluiseși
el/ea pârlăluise
noi pârlăluiserăm
voi pârlăluiserăți
ei/ele pârlăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pârlăluit
tu să fi pârlăluit
el/ea să fi pârlăluit
noi să fi pârlăluit
voi să fi pârlăluit
ei/ele să fi pârlăluit
Condițional Prezent
eu aș pârlălui
tu ai pârlălui
el/ea ar pârlălui
noi am pârlălui
voi ați pârlălui
ei/ele ar pârlălui
Condițional Perfect
eu aș fi pârlăluit
tu ai fi pârlăluit
el/ea ar fi pârlăluit
noi am fi pârlăluit
voi ați fi pârlăluit
ei/ele ar fi pârlăluit
Perfectul Compus
eu am pârlăluit
tu ai pârlăluit
el/ea a pârlăluit
noi am pârlăluit
voi ați pârlăluit
ei/ele au pârlăluit
Viitor
eu voi pârlălui
tu vei pârlălui
el/ea va pârlălui
noi vom pârlălui
voi veți pârlălui
ei/ele vor pârlălui
Viitor Anterior
eu voi fi pârlăluit
tu vei fi pârlăluit
el/ea va fi pârlăluit
noi vom fi pârlăluit
voi veți fi pârlăluit
ei/ele vor fi pârlăluit

Verbele anterioare: a paria, a parigorisi, a părinda, a părinda, a parizianiza

Verbele următoare: a parlamenta, a pârli, a pârlogi, a pârlui, a parodia

Verbe aleatorii: a clocoti, a curmăni, a defibrina, a începe, a mușurlui