a pufui conjugare; conjugare online pentru verbul "a pufui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pufui" în limba română (dex)

Infinitiv
pufui
Infinitiv Lung
pufuire
Participiu
pufuit
Gerunziu
pufuind
Imperativ persoana a doua
singular pufuie
plural pufuiți
Prezent
eu pufui
tu pufui
el/ea pufuie
noi pufuim
voi pufuiți
ei/ele pufuie
Conjunctiv Prezent
eu (să) pufui
tu (să) pufui
el/ea (să) pufuie
noi (să) pufuim
voi (să) pufuiți
ei/ele (să) pufuie
Imperfect
eu pufuiam
tu pufuiai
el/ea pufuia
noi pufuiam
voi pufuiați
ei/ele pufuiau
Perfect Simplu
eu pufuii
tu pufuiși
el/ea pufui
noi pufuirăm
voi pufuirăți
ei/ele pufuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pufuisem
tu pufuiseși
el/ea pufuise
noi pufuiserăm
voi pufuiserăți
ei/ele pufuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pufuit
tu să fi pufuit
el/ea să fi pufuit
noi să fi pufuit
voi să fi pufuit
ei/ele să fi pufuit
Condițional Prezent
eu aș pufui
tu ai pufui
el/ea ar pufui
noi am pufui
voi ați pufui
ei/ele ar pufui
Condițional Perfect
eu aș fi pufuit
tu ai fi pufuit
el/ea ar fi pufuit
noi am fi pufuit
voi ați fi pufuit
ei/ele ar fi pufuit
Perfectul Compus
eu am pufuit
tu ai pufuit
el/ea a pufuit
noi am pufuit
voi ați pufuit
ei/ele au pufuit
Viitor
eu voi pufui
tu vei pufui
el/ea va pufui
noi vom pufui
voi veți pufui
ei/ele vor pufui
Viitor Anterior
eu voi fi pufuit
tu vei fi pufuit
el/ea va fi pufuit
noi vom fi pufuit
voi veți fi pufuit
ei/ele vor fi pufuit

Verbele anterioare: a pudla, a pudra, a pudrui, a pufăi, a pufăi

Verbele următoare: a puhăvi, a puhoi, a puhui, a pui, a puia

Verbe aleatorii: a destruna, a inoportuna, a însovoni, a pricopsi, a ramifica