a prestabili conjugare; conjugare online pentru verbul "a prestabili" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a prestabili" în limba română (dex)

Infinitiv
prestabili
Infinitiv Lung
prestabilire
Participiu
prestabilit
Gerunziu
prestabilind
Imperativ persoana a doua
singular prestabilește
plural prestabiliți
Prezent
eu prestabilesc
tu prestabilești
el/ea prestabilește
noi prestabilim
voi prestabiliți
ei/ele prestabilesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) prestabilesc
tu (să) prestabilești
el/ea (să) prestabilească
noi (să) prestabilim
voi (să) prestabiliți
ei/ele (să) prestabilească
Imperfect
eu prestabileam
tu prestabileai
el/ea prestabilea
noi prestabileam
voi prestabileați
ei/ele prestabileau
Perfect Simplu
eu prestabilii
tu prestabiliși
el/ea prestabili
noi prestabilirăm
voi prestabilirăți
ei/ele prestabiliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu prestabilisem
tu prestabiliseși
el/ea prestabilise
noi prestabiliserăm
voi prestabiliserăți
ei/ele prestabiliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi prestabilit
tu să fi prestabilit
el/ea să fi prestabilit
noi să fi prestabilit
voi să fi prestabilit
ei/ele să fi prestabilit
Condițional Prezent
eu aș prestabili
tu ai prestabili
el/ea ar prestabili
noi am prestabili
voi ați prestabili
ei/ele ar prestabili
Condițional Perfect
eu aș fi prestabilit
tu ai fi prestabilit
el/ea ar fi prestabilit
noi am fi prestabilit
voi ați fi prestabilit
ei/ele ar fi prestabilit
Perfectul Compus
eu am prestabilit
tu ai prestabilit
el/ea a prestabilit
noi am prestabilit
voi ați prestabilit
ei/ele au prestabilit
Viitor
eu voi prestabili
tu vei prestabili
el/ea va prestabili
noi vom prestabili
voi veți prestabili
ei/ele vor prestabili
Viitor Anterior
eu voi fi prestabilit
tu vei fi prestabilit
el/ea va fi prestabilit
noi vom fi prestabilit
voi veți fi prestabilit
ei/ele vor fi prestabilit

Verbele anterioare: a presemnaliza, a presimți, a presiona, a prespori, a presta

Verbele următoare: a prești, a prestoi, a presupune, a presura, a presuriza

Verbe aleatorii: a autocaracteriza, a chiombăi, a deborda, a defavoriza, a masa