a predicativiza conjugare; conjugare online pentru verbul "a predicativiza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a predicativiza" în limba română (dex)

Infinitiv
predicativiza
Infinitiv Lung
predicativizare
Participiu
predicativizat
Gerunziu
predicativizând
Imperativ persoana a doua
singular predicativizează
plural predicativizați
Prezent
eu predicativizez
tu predicativizezi
el/ea predicativizează
noi predicativizăm
voi predicativizați
ei/ele predicativizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) predicativizez
tu (să) predicativizezi
el/ea (să) predicativizeze
noi (să) predicativizăm
voi (să) predicativizați
ei/ele (să) predicativizeze
Imperfect
eu predicativizam
tu predicativizai
el/ea predicativiza
noi predicativizam
voi predicativizați
ei/ele predicativizau
Perfect Simplu
eu predicativizai
tu predicativizași
el/ea predicativiză
noi predicativizarăm
voi predicativizarăți
ei/ele predicativizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu predicativizasem
tu predicativizaseși
el/ea predicativizase
noi predicativizaserăm
voi predicativizaserăți
ei/ele predicativizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi predicativizat
tu să fi predicativizat
el/ea să fi predicativizat
noi să fi predicativizat
voi să fi predicativizat
ei/ele să fi predicativizat
Condițional Prezent
eu aș predicativiza
tu ai predicativiza
el/ea ar predicativiza
noi am predicativiza
voi ați predicativiza
ei/ele ar predicativiza
Condițional Perfect
eu aș fi predicativizat
tu ai fi predicativizat
el/ea ar fi predicativizat
noi am fi predicativizat
voi ați fi predicativizat
ei/ele ar fi predicativizat
Perfectul Compus
eu am predicativizat
tu ai predicativizat
el/ea a predicativizat
noi am predicativizat
voi ați predicativizat
ei/ele au predicativizat
Viitor
eu voi predicativiza
tu vei predicativiza
el/ea va predicativiza
noi vom predicativiza
voi veți predicativiza
ei/ele vor predicativiza
Viitor Anterior
eu voi fi predicativizat
tu vei fi predicativizat
el/ea va fi predicativizat
noi vom fi predicativizat
voi veți fi predicativizat
ei/ele vor fi predicativizat

Verbele anterioare: a preda, a predeli, a predestina, a zămori, a predetermina

Verbele următoare: a predomina, a predomni, a zăpori, a predstavlisi, a preduce

Verbe aleatorii: a dezactualiza, a gâlgâi, a improviza, a morigera, a nemeți