a pleșcui conjugare; conjugare online pentru verbul "a pleșcui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pleșcui" în limba română (dex)

Infinitiv
pleșcui
Infinitiv Lung
pleșcuire
Participiu
pleșcuit
Gerunziu
pleșcuind
Imperativ persoana a doua
singular pleșcuiește
plural pleșcuiți
Prezent
eu pleșcuiesc
tu pleșcuiești
el/ea pleșcuiește
noi pleșcuim
voi pleșcuiți
ei/ele pleșcuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pleșcuiesc
tu (să) pleșcuiești
el/ea (să) pleșcuiască
noi (să) pleșcuim
voi (să) pleșcuiți
ei/ele (să) pleșcuiască
Imperfect
eu pleșcuiam
tu pleșcuiai
el/ea pleșcuia
noi pleșcuiam
voi pleșcuiați
ei/ele pleșcuiau
Perfect Simplu
eu pleșcuii
tu pleșcuiși
el/ea pleșcui
noi pleșcuirăm
voi pleșcuirăți
ei/ele pleșcuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pleșcuisem
tu pleșcuiseși
el/ea pleșcuise
noi pleșcuiserăm
voi pleșcuiserăți
ei/ele pleșcuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pleșcuit
tu să fi pleșcuit
el/ea să fi pleșcuit
noi să fi pleșcuit
voi să fi pleșcuit
ei/ele să fi pleșcuit
Condițional Prezent
eu aș pleșcui
tu ai pleșcui
el/ea ar pleșcui
noi am pleșcui
voi ați pleșcui
ei/ele ar pleșcui
Condițional Perfect
eu aș fi pleșcuit
tu ai fi pleșcuit
el/ea ar fi pleșcuit
noi am fi pleșcuit
voi ați fi pleșcuit
ei/ele ar fi pleșcuit
Perfectul Compus
eu am pleșcuit
tu ai pleșcuit
el/ea a pleșcuit
noi am pleșcuit
voi ați pleșcuit
ei/ele au pleșcuit
Viitor
eu voi pleșcui
tu vei pleșcui
el/ea va pleșcui
noi vom pleșcui
voi veți pleșcui
ei/ele vor pleșcui
Viitor Anterior
eu voi fi pleșcuit
tu vei fi pleșcuit
el/ea va fi pleșcuit
noi vom fi pleșcuit
voi veți fi pleșcuit
ei/ele vor fi pleșcuit

Verbele anterioare: a plenui, a pleoscăi, a pleoști, a plescăi, a plescăni

Verbele următoare: a pleși, a plesni, a plești, a pleșugi, a pleșuvi

Verbe aleatorii: a corecta, a deciocăla, a descotorosi, a extinde, a îngurgita