a pălăvrăgi conjugare; conjugare online pentru verbul "a pălăvrăgi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pălăvrăgi" în limba română (dex)

Infinitiv
pălăvrăgi
Infinitiv Lung
pălăvrăgire
Participiu
pălăvrăgit
Gerunziu
pălăvrăgind
Imperativ persoana a doua
singular pălăvrăgește
plural pălăvrăgiți
Prezent
eu pălăvrăgesc
tu pălăvrăgești
el/ea pălăvrăgește
noi pălăvrăgim
voi pălăvrăgiți
ei/ele pălăvrăgesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pălăvrăgesc
tu (să) pălăvrăgești
el/ea (să) pălăvrăgească
noi (să) pălăvrăgim
voi (să) pălăvrăgiți
ei/ele (să) pălăvrăgească
Imperfect
eu pălăvrăgeam
tu pălăvrăgeai
el/ea pălăvrăgea
noi pălăvrăgeam
voi pălăvrăgeați
ei/ele pălăvrăgeau
Perfect Simplu
eu pălăvrăgii
tu pălăvrăgiși
el/ea pălăvrăgi
noi pălăvrăgirăm
voi pălăvrăgirăți
ei/ele pălăvrăgiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pălăvrăgisem
tu pălăvrăgiseși
el/ea pălăvrăgise
noi pălăvrăgiserăm
voi pălăvrăgiserăți
ei/ele pălăvrăgiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pălăvrăgit
tu să fi pălăvrăgit
el/ea să fi pălăvrăgit
noi să fi pălăvrăgit
voi să fi pălăvrăgit
ei/ele să fi pălăvrăgit
Condițional Prezent
eu aș pălăvrăgi
tu ai pălăvrăgi
el/ea ar pălăvrăgi
noi am pălăvrăgi
voi ați pălăvrăgi
ei/ele ar pălăvrăgi
Condițional Perfect
eu aș fi pălăvrăgit
tu ai fi pălăvrăgit
el/ea ar fi pălăvrăgit
noi am fi pălăvrăgit
voi ați fi pălăvrăgit
ei/ele ar fi pălăvrăgit
Perfectul Compus
eu am pălăvrăgit
tu ai pălăvrăgit
el/ea a pălăvrăgit
noi am pălăvrăgit
voi ați pălăvrăgit
ei/ele au pălăvrăgit
Viitor
eu voi pălăvrăgi
tu vei pălăvrăgi
el/ea va pălăvrăgi
noi vom pălăvrăgi
voi veți pălăvrăgi
ei/ele vor pălăvrăgi
Viitor Anterior
eu voi fi pălăvrăgit
tu vei fi pălăvrăgit
el/ea va fi pălăvrăgit
noi vom fi pălăvrăgit
voi veți fi pălăvrăgit
ei/ele vor fi pălăvrăgit

Verbele anterioare: a pălăi, a pălălăi, a palataliza, a pălătui, a pălăvăcăi

Verbele următoare: a pâlcui, a paletiza, a păli, a palia, a palisa

Verbe aleatorii: a abona, a afurisi, a drângăni, a extravaza, a redescheia