a pălăvăcăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a pălăvăcăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pălăvăcăi" în limba română (dex)

Infinitiv
pălăvăcăi
Infinitiv Lung
pălăvăcăire
Participiu
pălăvăcăit
Gerunziu
pălăvăcăind
Imperativ persoana a doua
singular pălăvăcăiește
plural pălăvăcăiți
Prezent
eu pălăvăcăiesc
tu pălăvăcăiești
el/ea pălăvăcăiește
noi pălăvăcăim
voi pălăvăcăiți
ei/ele pălăvăcăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pălăvăcăiesc
tu (să) pălăvăcăiești
el/ea (să) pălăvăcăiască
noi (să) pălăvăcăim
voi (să) pălăvăcăiți
ei/ele (să) pălăvăcăiască
Imperfect
eu pălăvăcăiam
tu pălăvăcăiai
el/ea pălăvăcăia
noi pălăvăcăiam
voi pălăvăcăiați
ei/ele pălăvăcăiau
Perfect Simplu
eu pălăvăcăii
tu pălăvăcăiși
el/ea pălăvăcăi
noi pălăvăcăirăm
voi pălăvăcăirăți
ei/ele pălăvăcăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pălăvăcăisem
tu pălăvăcăiseși
el/ea pălăvăcăise
noi pălăvăcăiserăm
voi pălăvăcăiserăți
ei/ele pălăvăcăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pălăvăcăit
tu să fi pălăvăcăit
el/ea să fi pălăvăcăit
noi să fi pălăvăcăit
voi să fi pălăvăcăit
ei/ele să fi pălăvăcăit
Condițional Prezent
eu aș pălăvăcăi
tu ai pălăvăcăi
el/ea ar pălăvăcăi
noi am pălăvăcăi
voi ați pălăvăcăi
ei/ele ar pălăvăcăi
Condițional Perfect
eu aș fi pălăvăcăit
tu ai fi pălăvăcăit
el/ea ar fi pălăvăcăit
noi am fi pălăvăcăit
voi ați fi pălăvăcăit
ei/ele ar fi pălăvăcăit
Perfectul Compus
eu am pălăvăcăit
tu ai pălăvăcăit
el/ea a pălăvăcăit
noi am pălăvăcăit
voi ați pălăvăcăit
ei/ele au pălăvăcăit
Viitor
eu voi pălăvăcăi
tu vei pălăvăcăi
el/ea va pălăvăcăi
noi vom pălăvăcăi
voi veți pălăvăcăi
ei/ele vor pălăvăcăi
Viitor Anterior
eu voi fi pălăvăcăit
tu vei fi pălăvăcăit
el/ea va fi pălăvăcăit
noi vom fi pălăvăcăit
voi veți fi pălăvăcăit
ei/ele vor fi pălăvăcăit

Verbele anterioare: a pălădui, a pălădui, a pălăi, a pălălăi, a palataliza

Verbele următoare: a pălăvrăgi, a pâlcui, a paletiza, a păli, a palia

Verbe aleatorii: a competiționa, a îndrepta, a îndrepta, a ocula, a ponegiriza