a pălălăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a pălălăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pălălăi" în limba română (dex)

Infinitiv
pălălăi
Infinitiv Lung
pălălăire
Participiu
pălălăit
Gerunziu
pălălăind
Imperativ persoana a doua
singular pălălăiește
plural pălălăiți
Prezent
eu pălălăiesc
tu pălălăiești
el/ea pălălăiește
noi pălălăim
voi pălălăiți
ei/ele pălălăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pălălăiesc
tu (să) pălălăiești
el/ea (să) pălălăiască
noi (să) pălălăim
voi (să) pălălăiți
ei/ele (să) pălălăiască
Imperfect
eu pălălăiam
tu pălălăiai
el/ea pălălăia
noi pălălăiam
voi pălălăiați
ei/ele pălălăiau
Perfect Simplu
eu pălălăii
tu pălălăiși
el/ea pălălăi
noi pălălăirăm
voi pălălăirăți
ei/ele pălălăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pălălăisem
tu pălălăiseși
el/ea pălălăise
noi pălălăiserăm
voi pălălăiserăți
ei/ele pălălăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pălălăit
tu să fi pălălăit
el/ea să fi pălălăit
noi să fi pălălăit
voi să fi pălălăit
ei/ele să fi pălălăit
Condițional Prezent
eu aș pălălăi
tu ai pălălăi
el/ea ar pălălăi
noi am pălălăi
voi ați pălălăi
ei/ele ar pălălăi
Condițional Perfect
eu aș fi pălălăit
tu ai fi pălălăit
el/ea ar fi pălălăit
noi am fi pălălăit
voi ați fi pălălăit
ei/ele ar fi pălălăit
Perfectul Compus
eu am pălălăit
tu ai pălălăit
el/ea a pălălăit
noi am pălălăit
voi ați pălălăit
ei/ele au pălălăit
Viitor
eu voi pălălăi
tu vei pălălăi
el/ea va pălălăi
noi vom pălălăi
voi veți pălălăi
ei/ele vor pălălăi
Viitor Anterior
eu voi fi pălălăit
tu vei fi pălălăit
el/ea va fi pălălăit
noi vom fi pălălăit
voi veți fi pălălăit
ei/ele vor fi pălălăit

Verbele anterioare: a păinjeni, a păinjini, a păjuri, a pălădui, a pălădui

Verbele următoare: a palataliza, a pălătui, a pălăvăcăi, a pălăvrăgi, a pâlcui

Verbe aleatorii: a fiola, a hârsi, a scăpăra, a șeftăli, a supralicita