a pălăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a pălăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pălăi" în limba română (dex)

Infinitiv
pălăi
Infinitiv Lung
pălăire
Participiu
pălăit
Gerunziu
pălăind
Imperativ persoana a doua
singular pălăiește
plural pălăiți
Prezent
eu pălăiesc
tu pălăiești
el/ea pălăiește
noi pălăim
voi pălăiți
ei/ele pălăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pălăiesc
tu (să) pălăiești
el/ea (să) pălăiască
noi (să) pălăim
voi (să) pălăiți
ei/ele (să) pălăiască
Imperfect
eu pălăiam
tu pălăiai
el/ea pălăia
noi pălăiam
voi pălăiați
ei/ele pălăiau
Perfect Simplu
eu pălăii
tu pălăiși
el/ea pălăi
noi pălăirăm
voi pălăirăți
ei/ele pălăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pălăisem
tu pălăiseși
el/ea pălăise
noi pălăiserăm
voi pălăiserăți
ei/ele pălăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pălăit
tu să fi pălăit
el/ea să fi pălăit
noi să fi pălăit
voi să fi pălăit
ei/ele să fi pălăit
Condițional Prezent
eu aș pălăi
tu ai pălăi
el/ea ar pălăi
noi am pălăi
voi ați pălăi
ei/ele ar pălăi
Condițional Perfect
eu aș fi pălăit
tu ai fi pălăit
el/ea ar fi pălăit
noi am fi pălăit
voi ați fi pălăit
ei/ele ar fi pălăit
Perfectul Compus
eu am pălăit
tu ai pălăit
el/ea a pălăit
noi am pălăit
voi ați pălăit
ei/ele au pălăit
Viitor
eu voi pălăi
tu vei pălăi
el/ea va pălăi
noi vom pălăi
voi veți pălăi
ei/ele vor pălăi
Viitor Anterior
eu voi fi pălăit
tu vei fi pălăit
el/ea va fi pălăit
noi vom fi pălăit
voi veți fi pălăit
ei/ele vor fi pălăit

Verbele anterioare: a paingini, a păinjeni, a păinjini, a păjuri, a pălădui

Verbele următoare: a pălălăi, a palataliza, a pălătui, a pălăvăcăi, a pălăvrăgi

Verbe aleatorii: a ajutori, a dirija, a doftori, a gunguni, a uleia