a părgălui conjugare; conjugare online pentru verbul "a părgălui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a părgălui" în limba română (dex)

Infinitiv
părgălui
Infinitiv Lung
părgăluire
Participiu
părgăluit
Gerunziu
părgăluind
Imperativ persoana a doua
singular părgăluiește
plural părgăluiți
Prezent
eu părgăluiesc
tu părgăluiești
el/ea părgăluiește
noi părgăluim
voi părgăluiți
ei/ele părgăluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) părgăluiesc
tu (să) părgăluiești
el/ea (să) părgăluiască
noi (să) părgăluim
voi (să) părgăluiți
ei/ele (să) părgăluiască
Imperfect
eu părgăluiam
tu părgăluiai
el/ea părgăluia
noi părgăluiam
voi părgăluiați
ei/ele părgăluiau
Perfect Simplu
eu părgăluii
tu părgăluiși
el/ea părgălui
noi părgăluirăm
voi părgăluirăți
ei/ele părgăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu părgăluisem
tu părgăluiseși
el/ea părgăluise
noi părgăluiserăm
voi părgăluiserăți
ei/ele părgăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi părgăluit
tu să fi părgăluit
el/ea să fi părgăluit
noi să fi părgăluit
voi să fi părgăluit
ei/ele să fi părgăluit
Condițional Prezent
eu aș părgălui
tu ai părgălui
el/ea ar părgălui
noi am părgălui
voi ați părgălui
ei/ele ar părgălui
Condițional Perfect
eu aș fi părgăluit
tu ai fi părgăluit
el/ea ar fi părgăluit
noi am fi părgăluit
voi ați fi părgăluit
ei/ele ar fi părgăluit
Perfectul Compus
eu am părgăluit
tu ai părgăluit
el/ea a părgăluit
noi am părgăluit
voi ați părgăluit
ei/ele au părgăluit
Viitor
eu voi părgălui
tu vei părgălui
el/ea va părgălui
noi vom părgălui
voi veți părgălui
ei/ele vor părgălui
Viitor Anterior
eu voi fi părgăluit
tu vei fi părgăluit
el/ea va fi părgăluit
noi vom fi părgăluit
voi veți fi părgăluit
ei/ele vor fi părgăluit

Verbele anterioare: a pare, a părea, a părechea, a paretisi, a parfuma

Verbele următoare: a pârgări, a pârgui, a pârî, a paria, a parigorisi

Verbe aleatorii: a continua, a globaliza, a îndrepta, a îndrepta, a înghimpa