a pârâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a pârâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pârâi" în limba română (dex)

Infinitiv
pârâi
Infinitiv Lung
pârâire
Participiu
pârâit
Gerunziu
pârâind
Imperativ persoana a doua
singular pârâie
plural pârâiți
Prezent
eu pârâi
tu pârâi
el/ea pârâie
noi pârâim
voi pârâiți
ei/ele pârâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) pârâi
tu (să) pârâi
el/ea (să) pârâie
noi (să) pârâim
voi (să) pârâiți
ei/ele (să) pârâie
Imperfect
eu pârâiam
tu pârâiai
el/ea pârâia
noi pârâiam
voi pârâiați
ei/ele pârâiau
Perfect Simplu
eu pârâii
tu pârâiși
el/ea pârâi
noi pârâirăm
voi pârâirăți
ei/ele pârâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pârâisem
tu pârâiseși
el/ea pârâise
noi pârâiserăm
voi pârâiserăți
ei/ele pârâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pârâit
tu să fi pârâit
el/ea să fi pârâit
noi să fi pârâit
voi să fi pârâit
ei/ele să fi pârâit
Condițional Prezent
eu aș pârâi
tu ai pârâi
el/ea ar pârâi
noi am pârâi
voi ați pârâi
ei/ele ar pârâi
Condițional Perfect
eu aș fi pârâit
tu ai fi pârâit
el/ea ar fi pârâit
noi am fi pârâit
voi ați fi pârâit
ei/ele ar fi pârâit
Perfectul Compus
eu am pârâit
tu ai pârâit
el/ea a pârâit
noi am pârâit
voi ați pârâit
ei/ele au pârâit
Viitor
eu voi pârâi
tu vei pârâi
el/ea va pârâi
noi vom pârâi
voi veți pârâi
ei/ele vor pârâi
Viitor Anterior
eu voi fi pârâit
tu vei fi pârâit
el/ea va fi pârâit
noi vom fi pârâit
voi veți fi pârâit
ei/ele vor fi pârâit

Verbele anterioare: a parafa, a parafina, a parafraza, a părăgeni, a părăgini

Verbele următoare: a paraliza, a parâma, a părânda, a părânda, a parantetiza

Verbe aleatorii: a desluși, a dezumaniza, a jocni, a kilometra, a semnala