a pâcâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a pâcâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pâcâi" în limba română (dex)

Infinitiv
pâcâi
Infinitiv Lung
pâcâire
Participiu
pâcâit
Gerunziu
pâcâind
Imperativ persoana a doua
singular pâcâie
plural pâcâiți
Prezent
eu pâcâi
tu pâcâi
el/ea pâcâie
noi pâcâim
voi pâcâiți
ei/ele pâcâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) pâcâi
tu (să) pâcâi
el/ea (să) pâcâie
noi (să) pâcâim
voi (să) pâcâiți
ei/ele (să) pâcâie
Imperfect
eu pâcâiam
tu pâcâiai
el/ea pâcâia
noi pâcâiam
voi pâcâiați
ei/ele pâcâiau
Perfect Simplu
eu pâcâii
tu pâcâiși
el/ea pâcâi
noi pâcâirăm
voi pâcâirăți
ei/ele pâcâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pâcâisem
tu pâcâiseși
el/ea pâcâise
noi pâcâiserăm
voi pâcâiserăți
ei/ele pâcâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pâcâit
tu să fi pâcâit
el/ea să fi pâcâit
noi să fi pâcâit
voi să fi pâcâit
ei/ele să fi pâcâit
Condițional Prezent
eu aș pâcâi
tu ai pâcâi
el/ea ar pâcâi
noi am pâcâi
voi ați pâcâi
ei/ele ar pâcâi
Condițional Perfect
eu aș fi pâcâit
tu ai fi pâcâit
el/ea ar fi pâcâit
noi am fi pâcâit
voi ați fi pâcâit
ei/ele ar fi pâcâit
Perfectul Compus
eu am pâcâit
tu ai pâcâit
el/ea a pâcâit
noi am pâcâit
voi ați pâcâit
ei/ele au pâcâit
Viitor
eu voi pâcâi
tu vei pâcâi
el/ea va pâcâi
noi vom pâcâi
voi veți pâcâi
ei/ele vor pâcâi
Viitor Anterior
eu voi fi pâcâit
tu vei fi pâcâit
el/ea va fi pâcâit
noi vom fi pâcâit
voi veți fi pâcâit
ei/ele vor fi pâcâit

Verbele anterioare: a oxigena, a ozona, a ozonifica, a ozoniza, a păbâi

Verbele următoare: a păcăli, a păcăni, a păcătoși, a păcătui, a păcelui

Verbe aleatorii: a autodevora, a demetana, a împuțina, a solda, a tecărui