a nimurici conjugare; conjugare online pentru verbul "a nimurici" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a nimurici" în limba română (dex)

Infinitiv
nimurici
Infinitiv Lung
nimuricire
Participiu
nimuricit
Gerunziu
nimuricind
Imperativ persoana a doua
singular nimuricește
plural nimuriciți
Prezent
eu nimuricesc
tu nimuricești
el/ea nimuricește
noi nimuricim
voi nimuriciți
ei/ele nimuricesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) nimuricesc
tu (să) nimuricești
el/ea (să) nimuricească
noi (să) nimuricim
voi (să) nimuriciți
ei/ele (să) nimuricească
Imperfect
eu nimuriceam
tu nimuriceai
el/ea nimuricea
noi nimuriceam
voi nimuriceați
ei/ele nimuriceau
Perfect Simplu
eu nimuricii
tu nimuriciși
el/ea nimurici
noi nimuricirăm
voi nimuricirăți
ei/ele nimuriciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu nimuricisem
tu nimuriciseși
el/ea nimuricise
noi nimuriciserăm
voi nimuriciserăți
ei/ele nimuriciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi nimuricit
tu să fi nimuricit
el/ea să fi nimuricit
noi să fi nimuricit
voi să fi nimuricit
ei/ele să fi nimuricit
Condițional Prezent
eu aș nimurici
tu ai nimurici
el/ea ar nimurici
noi am nimurici
voi ați nimurici
ei/ele ar nimurici
Condițional Perfect
eu aș fi nimuricit
tu ai fi nimuricit
el/ea ar fi nimuricit
noi am fi nimuricit
voi ați fi nimuricit
ei/ele ar fi nimuricit
Perfectul Compus
eu am nimuricit
tu ai nimuricit
el/ea a nimuricit
noi am nimuricit
voi ați nimuricit
ei/ele au nimuricit
Viitor
eu voi nimurici
tu vei nimurici
el/ea va nimurici
noi vom nimurici
voi veți nimurici
ei/ele vor nimurici
Viitor Anterior
eu voi fi nimuricit
tu vei fi nimuricit
el/ea va fi nimuricit
noi vom fi nimuricit
voi veți fi nimuricit
ei/ele vor fi nimuricit

Verbele anterioare: a nielcoși, a nimba, a nimeri, a nimici, a nimicnici

Verbele următoare: a ninge, a nisipi, a nitra, a nitrifica, a nitrura

Verbe aleatorii: a acționa, a carnavaliza, a justiția, a răspândi, a scobârli