a năimi conjugare; conjugare online pentru verbul "a năimi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a năimi" în limba română (dex)

Infinitiv
năimi
Infinitiv Lung
năimire
Participiu
năimit
Gerunziu
năimind
Imperativ persoana a doua
singular năimește
plural năimiți
Prezent
eu năimesc
tu năimești
el/ea năimește
noi năimim
voi năimiți
ei/ele năimesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) năimesc
tu (să) năimești
el/ea (să) năimească
noi (să) năimim
voi (să) năimiți
ei/ele (să) năimească
Imperfect
eu năimeam
tu năimeai
el/ea năimea
noi năimeam
voi năimeați
ei/ele năimeau
Perfect Simplu
eu năimii
tu năimiși
el/ea năimi
noi năimirăm
voi năimirăți
ei/ele năimiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu năimisem
tu năimiseși
el/ea năimise
noi năimiserăm
voi năimiserăți
ei/ele năimiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi năimit
tu să fi năimit
el/ea să fi năimit
noi să fi năimit
voi să fi năimit
ei/ele să fi năimit
Condițional Prezent
eu aș năimi
tu ai năimi
el/ea ar năimi
noi am năimi
voi ați năimi
ei/ele ar năimi
Condițional Perfect
eu aș fi năimit
tu ai fi năimit
el/ea ar fi năimit
noi am fi năimit
voi ați fi năimit
ei/ele ar fi năimit
Perfectul Compus
eu am năimit
tu ai năimit
el/ea a năimit
noi am năimit
voi ați năimit
ei/ele au năimit
Viitor
eu voi năimi
tu vei năimi
el/ea va năimi
noi vom năimi
voi veți năimi
ei/ele vor năimi
Viitor Anterior
eu voi fi năimit
tu vei fi năimit
el/ea va fi năimit
noi vom fi năimit
voi veți fi năimit
ei/ele vor fi năimit

Verbele anterioare: a nădăi, a nădăjdui, a nădejdui, a năduri, a năduși

Verbele următoare: a năji, a nălăi, a nălbi, a nălța, a năluci

Verbe aleatorii: a cianoza, a cotări, a iobăgi, a roti, a subînțelege