a muți conjugare; conjugare online pentru verbul "a muți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a muți" în limba română (dex)

Infinitiv
muți
Infinitiv Lung
muțire
Participiu
muțit
Gerunziu
muțind
Imperativ persoana a doua
singular muțește
plural muțiți
singular negativ nu muți
plural negativ nu muțiți
Prezent
eu muțesc
tu muțești
el/ea muțește
noi muțim
voi muțiți
ei/ele muțesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) muțesc
tu (să) muțești
el/ea (să) muțească
noi (să) muțim
voi (să) muțiți
ei/ele (să) muțească
Imperfect
eu muțeam
tu muțeai
el/ea muțea
noi muțeam
voi muțeați
ei/ele muțeau
Perfect Simplu
eu muții
tu muțiși
el/ea muți
noi muțirăm
voi muțirăți
ei/ele muțiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu muțisem
tu muțiseși
el/ea muțise
noi muțiserăm
voi muțiserăți
ei/ele muțiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi muțit
tu să fi muțit
el/ea să fi muțit
noi să fi muțit
voi să fi muțit
ei/ele să fi muțit
Condițional Prezent
eu aș muți
tu ai muți
el/ea ar muți
noi am muți
voi ați muți
ei/ele ar muți
Condițional Perfect
eu aș fi muțit
tu ai fi muțit
el/ea ar fi muțit
noi am fi muțit
voi ați fi muțit
ei/ele ar fi muțit
Perfectul Compus
eu am muțit
tu ai muțit
el/ea a muțit
noi am muțit
voi ați muțit
ei/ele au muțit
Viitor
eu voi muți
tu vei muți
el/ea va muți
noi vom muți
voi veți muți
ei/ele vor muți
Viitor Anterior
eu voi fi muțit
tu vei fi muțit
el/ea va fi muțit
noi vom fi muțit
voi veți fi muțit
ei/ele vor fi muțit

Verbele anterioare: a mustui, a mușului, a mușurlui, a mușuroi, a muta

Verbele următoare: a mutila, a muzgăli, a muzicaliza, a năbădăi, a năbărî

Verbe aleatorii: a autoprezenta, a cărăzui, a dogori, a otinci, a pișa