a mugi conjugare; conjugare online pentru verbul "a mugi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mugi" în limba română (dex)

Infinitiv
mugi
Infinitiv Lung
mugire
Participiu
mugit
Gerunziu
mugind
Imperativ persoana a doua
-
-
-
-
Prezent
-
-
el/ea muge
-
-
ei/ele mug
Conjunctiv Prezent
-
-
el/ea (să) mugă
-
-
ei/ele (să) mugă
Imperfect
-
-
el/ea mugea
-
-
ei/ele mugeau
Perfect Simplu
-
-
el/ea mugi
-
-
ei/ele mugiră
Mai Mult Ca Perfectul
-
-
el/ea mugise
-
-
ei/ele mugiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mugit
tu să fi mugit
el/ea să fi mugit
noi să fi mugit
voi să fi mugit
ei/ele să fi mugit
Condițional Prezent
eu aș mugi
tu ai mugi
el/ea ar mugi
noi am mugi
voi ați mugi
ei/ele ar mugi
Condițional Perfect
eu aș fi mugit
tu ai fi mugit
el/ea ar fi mugit
noi am fi mugit
voi ați fi mugit
ei/ele ar fi mugit
Perfectul Compus
eu am mugit
tu ai mugit
el/ea a mugit
noi am mugit
voi ați mugit
ei/ele au mugit
Viitor
eu voi mugi
tu vei mugi
el/ea va mugi
noi vom mugi
voi veți mugi
ei/ele vor mugi
Viitor Anterior
eu voi fi mugit
tu vei fi mugit
el/ea va fi mugit
noi vom fi mugit
voi veți fi mugit
ei/ele vor fi mugit

Variantă alternativă:

Infinitiv
mugi
Infinitiv Lung
mugire
Participiu
mugit
Gerunziu
mugind
Imperativ persoana a doua
singular mugește
plural mugiți
singular negativ nu mugi
plural negativ nu mugiți
Prezent
eu mugesc
tu mugești
el/ea mugește
noi mugim
voi mugiți
ei/ele mugesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mugesc
tu (să) mugești
el/ea (să) mugească
noi (să) mugim
voi (să) mugiți
ei/ele (să) mugească
Imperfect
eu mugeam
tu mugeai
el/ea mugea
noi mugeam
voi mugeați
ei/ele mugeau
Perfect Simplu
eu mugii
tu mugiși
el/ea mugi
noi mugirăm
voi mugirăți
ei/ele mugiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mugisem
tu mugiseși
el/ea mugise
noi mugiserăm
voi mugiserăți
ei/ele mugiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mugit
tu să fi mugit
el/ea să fi mugit
noi să fi mugit
voi să fi mugit
ei/ele să fi mugit
Condițional Prezent
eu aș mugi
tu ai mugi
el/ea ar mugi
noi am mugi
voi ați mugi
ei/ele ar mugi
Condițional Perfect
eu aș fi mugit
tu ai fi mugit
el/ea ar fi mugit
noi am fi mugit
voi ați fi mugit
ei/ele ar fi mugit
Perfectul Compus
eu am mugit
tu ai mugit
el/ea a mugit
noi am mugit
voi ați mugit
ei/ele au mugit
Viitor
eu voi mugi
tu vei mugi
el/ea va mugi
noi vom mugi
voi veți mugi
ei/ele vor mugi
Viitor Anterior
eu voi fi mugit
tu vei fi mugit
el/ea va fi mugit
noi vom fi mugit
voi veți fi mugit
ei/ele vor fi mugit

Verbele anterioare: a mucenici, a mucezi, a scălămbăia, a scălămbăia, a muchia

Verbele următoare: a mugura, a muguri, a muia, a muieri, a mula

Verbe aleatorii: a amigi, a descolăci, a eclata, a exînscrie, a îmbucări