a morigera conjugare; conjugare online pentru verbul "a morigera" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a morigera" în limba română (dex)

Infinitiv
morigera
Infinitiv Lung
morigerare
Participiu
morigerat
Gerunziu
morigerând
Imperativ persoana a doua
singular morigerează
plural morigerați
Prezent
eu morigerez
tu morigerezi
el/ea morigerează
noi morigerăm
voi morigerați
ei/ele morigerează
Conjunctiv Prezent
eu (să) morigerez
tu (să) morigerezi
el/ea (să) morigereze
noi (să) morigerăm
voi (să) morigerați
ei/ele (să) morigereze
Imperfect
eu morigeram
tu morigerai
el/ea morigera
noi morigeram
voi morigerați
ei/ele morigerau
Perfect Simplu
eu morigerai
tu morigerași
el/ea morigeră
noi morigerarăm
voi morigerarăți
ei/ele morigerară
Mai Mult Ca Perfectul
eu morigerasem
tu morigeraseși
el/ea morigerase
noi morigeraserăm
voi morigeraserăți
ei/ele morigeraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi morigerat
tu să fi morigerat
el/ea să fi morigerat
noi să fi morigerat
voi să fi morigerat
ei/ele să fi morigerat
Condițional Prezent
eu aș morigera
tu ai morigera
el/ea ar morigera
noi am morigera
voi ați morigera
ei/ele ar morigera
Condițional Perfect
eu aș fi morigerat
tu ai fi morigerat
el/ea ar fi morigerat
noi am fi morigerat
voi ați fi morigerat
ei/ele ar fi morigerat
Perfectul Compus
eu am morigerat
tu ai morigerat
el/ea a morigerat
noi am morigerat
voi ați morigerat
ei/ele au morigerat
Viitor
eu voi morigera
tu vei morigera
el/ea va morigera
noi vom morigera
voi veți morigera
ei/ele vor morigera
Viitor Anterior
eu voi fi morigerat
tu vei fi morigerat
el/ea va fi morigerat
noi vom fi morigerat
voi veți fi morigerat
ei/ele vor fi morigerat

Verbele anterioare: a morcoși, a morcoti, a mordansa, a morfoli, a morfologi

Verbele următoare: a mormânta, a mormorosi, a mornăi, a mornăi, a morocăni

Verbe aleatorii: a cârcni, a încontra, a lihăi, a scaturi, a undoia