a mogorogi conjugare; conjugare online pentru verbul "a mogorogi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mogorogi" în limba română (dex)

Infinitiv
mogorogi
Infinitiv Lung
mogorogire
Participiu
mogorogit
Gerunziu
mogorogind
Imperativ persoana a doua
singular mogorogește
plural mogorogiți
Prezent
eu mogorogesc
tu mogorogești
el/ea mogorogește
noi mogorogim
voi mogorogiți
ei/ele mogorogesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mogorogesc
tu (să) mogorogești
el/ea (să) mogorogească
noi (să) mogorogim
voi (să) mogorogiți
ei/ele (să) mogorogească
Imperfect
eu mogorogeam
tu mogorogeai
el/ea mogorogea
noi mogorogeam
voi mogorogeați
ei/ele mogorogeau
Perfect Simplu
eu mogorogii
tu mogorogiși
el/ea mogorogi
noi mogorogirăm
voi mogorogirăți
ei/ele mogorogiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mogorogisem
tu mogorogiseși
el/ea mogorogise
noi mogorogiserăm
voi mogorogiserăți
ei/ele mogorogiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mogorogit
tu să fi mogorogit
el/ea să fi mogorogit
noi să fi mogorogit
voi să fi mogorogit
ei/ele să fi mogorogit
Condițional Prezent
eu aș mogorogi
tu ai mogorogi
el/ea ar mogorogi
noi am mogorogi
voi ați mogorogi
ei/ele ar mogorogi
Condițional Perfect
eu aș fi mogorogit
tu ai fi mogorogit
el/ea ar fi mogorogit
noi am fi mogorogit
voi ați fi mogorogit
ei/ele ar fi mogorogit
Perfectul Compus
eu am mogorogit
tu ai mogorogit
el/ea a mogorogit
noi am mogorogit
voi ați mogorogit
ei/ele au mogorogit
Viitor
eu voi mogorogi
tu vei mogorogi
el/ea va mogorogi
noi vom mogorogi
voi veți mogorogi
ei/ele vor mogorogi
Viitor Anterior
eu voi fi mogorogit
tu vei fi mogorogit
el/ea va fi mogorogit
noi vom fi mogorogit
voi veți fi mogorogit
ei/ele vor fi mogorogit

Verbele anterioare: a moderniza, a modifica, a modrigăli, a modula, a mofluzi

Verbele următoare: a mohorî, a moina, a moiști, a mola, a molări

Verbe aleatorii: a dezasimila, a reinstala, a ronda, a subsemna, a tălpui