a mofluzi conjugare; conjugare online pentru verbul "a mofluzi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mofluzi" în limba română (dex)

Infinitiv
mofluzi
Infinitiv Lung
mofluzire
Participiu
mofluzit
Gerunziu
mofluzind
Imperativ persoana a doua
singular mofluzește
plural mofluziți
Prezent
eu mofluzesc
tu mofluzești
el/ea mofluzește
noi mofluzim
voi mofluziți
ei/ele mofluzesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mofluzesc
tu (să) mofluzești
el/ea (să) mofluzească
noi (să) mofluzim
voi (să) mofluziți
ei/ele (să) mofluzească
Imperfect
eu mofluzeam
tu mofluzeai
el/ea mofluzea
noi mofluzeam
voi mofluzeați
ei/ele mofluzeau
Perfect Simplu
eu mofluzii
tu mofluziși
el/ea mofluzi
noi mofluzirăm
voi mofluzirăți
ei/ele mofluziră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mofluzisem
tu mofluziseși
el/ea mofluzise
noi mofluziserăm
voi mofluziserăți
ei/ele mofluziseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mofluzit
tu să fi mofluzit
el/ea să fi mofluzit
noi să fi mofluzit
voi să fi mofluzit
ei/ele să fi mofluzit
Condițional Prezent
eu aș mofluzi
tu ai mofluzi
el/ea ar mofluzi
noi am mofluzi
voi ați mofluzi
ei/ele ar mofluzi
Condițional Perfect
eu aș fi mofluzit
tu ai fi mofluzit
el/ea ar fi mofluzit
noi am fi mofluzit
voi ați fi mofluzit
ei/ele ar fi mofluzit
Perfectul Compus
eu am mofluzit
tu ai mofluzit
el/ea a mofluzit
noi am mofluzit
voi ați mofluzit
ei/ele au mofluzit
Viitor
eu voi mofluzi
tu vei mofluzi
el/ea va mofluzi
noi vom mofluzi
voi veți mofluzi
ei/ele vor mofluzi
Viitor Anterior
eu voi fi mofluzit
tu vei fi mofluzit
el/ea va fi mofluzit
noi vom fi mofluzit
voi veți fi mofluzit
ei/ele vor fi mofluzit

Verbele anterioare: a modera, a moderniza, a modifica, a modrigăli, a modula

Verbele următoare: a mogorogi, a mohorî, a moina, a moiști, a mola

Verbe aleatorii: a coordona, a pârlălui, a picureza, a polisa, a scandalici