a mocoși conjugare; conjugare online pentru verbul "a mocoși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mocoși" în limba română (dex)

Infinitiv
mocoși
Infinitiv Lung
mocoșire
Participiu
mocoșit
Gerunziu
mocoșind
Imperativ persoana a doua
singular mocoșește
plural mocoșiți
Prezent
eu mocoșesc
tu mocoșești
el/ea mocoșește
noi mocoșim
voi mocoșiți
ei/ele mocoșesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mocoșesc
tu (să) mocoșești
el/ea (să) mocoșească
noi (să) mocoșim
voi (să) mocoșiți
ei/ele (să) mocoșească
Imperfect
eu mocoșeam
tu mocoșeai
el/ea mocoșea
noi mocoșeam
voi mocoșeați
ei/ele mocoșeau
Perfect Simplu
eu mocoșii
tu mocoșiși
el/ea mocoși
noi mocoșirăm
voi mocoșirăți
ei/ele mocoșiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mocoșisem
tu mocoșiseși
el/ea mocoșise
noi mocoșiserăm
voi mocoșiserăți
ei/ele mocoșiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mocoșit
tu să fi mocoșit
el/ea să fi mocoșit
noi să fi mocoșit
voi să fi mocoșit
ei/ele să fi mocoșit
Condițional Prezent
eu aș mocoși
tu ai mocoși
el/ea ar mocoși
noi am mocoși
voi ați mocoși
ei/ele ar mocoși
Condițional Perfect
eu aș fi mocoșit
tu ai fi mocoșit
el/ea ar fi mocoșit
noi am fi mocoșit
voi ați fi mocoșit
ei/ele ar fi mocoșit
Perfectul Compus
eu am mocoșit
tu ai mocoșit
el/ea a mocoșit
noi am mocoșit
voi ați mocoșit
ei/ele au mocoșit
Viitor
eu voi mocoși
tu vei mocoși
el/ea va mocoși
noi vom mocoși
voi veți mocoși
ei/ele vor mocoși
Viitor Anterior
eu voi fi mocoșit
tu vei fi mocoșit
el/ea va fi mocoșit
noi vom fi mocoșit
voi veți fi mocoșit
ei/ele vor fi mocoșit

Verbele anterioare: a mocheta, a moci, a mocicoli, a mocicoși, a mocni

Verbele următoare: a modela, a modeliza, a modera, a moderniza, a modifica

Verbe aleatorii: a lipăi, a lipăi, a ostenta, a procunoaște, a sămălui