a mocăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a mocăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mocăi" în limba română (dex)

Infinitiv
mocăi
Infinitiv Lung
mocăire
Participiu
mocăit
Gerunziu
mocăind
Imperativ persoana a doua
singular mocăie
plural mocăiți
Prezent
eu mocăi
tu mocăi
el/ea mocăie
noi mocăim
voi mocăiți
ei/ele mocăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) mocăi
tu (să) mocăi
el/ea (să) mocăie
noi (să) mocăim
voi (să) mocăiți
ei/ele (să) mocăie
Imperfect
eu mocăiam
tu mocăiai
el/ea mocăia
noi mocăiam
voi mocăiați
ei/ele mocăiau
Perfect Simplu
eu mocăii
tu mocăiși
el/ea mocăi
noi mocăirăm
voi mocăirăți
ei/ele mocăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mocăisem
tu mocăiseși
el/ea mocăise
noi mocăiserăm
voi mocăiserăți
ei/ele mocăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mocăit
tu să fi mocăit
el/ea să fi mocăit
noi să fi mocăit
voi să fi mocăit
ei/ele să fi mocăit
Condițional Prezent
eu aș mocăi
tu ai mocăi
el/ea ar mocăi
noi am mocăi
voi ați mocăi
ei/ele ar mocăi
Condițional Perfect
eu aș fi mocăit
tu ai fi mocăit
el/ea ar fi mocăit
noi am fi mocăit
voi ați fi mocăit
ei/ele ar fi mocăit
Perfectul Compus
eu am mocăit
tu ai mocăit
el/ea a mocăit
noi am mocăit
voi ați mocăit
ei/ele au mocăit
Viitor
eu voi mocăi
tu vei mocăi
el/ea va mocăi
noi vom mocăi
voi veți mocăi
ei/ele vor mocăi
Viitor Anterior
eu voi fi mocăit
tu vei fi mocăit
el/ea va fi mocăit
noi vom fi mocăit
voi veți fi mocăit
ei/ele vor fi mocăit

Verbele anterioare: a româniza, a mnemoniza, a moara, a moaza, a mobila

Verbele următoare: a mocheta, a moci, a mocicoli, a mocicoși, a mocni

Verbe aleatorii: a autoriza, a bâzgoia, a calibra, a despuia, a vehicula