a moțăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a moțăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a moțăi" în limba română (dex)

Infinitiv
moțăi
Infinitiv Lung
moțăire
Participiu
moțăit
Gerunziu
moțăind
Imperativ persoana a doua
singular moțăie
plural moțăiți
Prezent
eu moțăi
tu moțăi
el/ea moțăie
noi moțăim
voi moțăiți
ei/ele moțăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) moțăi
tu (să) moțăi
el/ea (să) moțăie
noi (să) moțăim
voi (să) moțăiți
ei/ele (să) moțăie
Imperfect
eu moțăiam
tu moțăiai
el/ea moțăia
noi moțăiam
voi moțăiați
ei/ele moțăiau
Perfect Simplu
eu moțăii
tu moțăiși
el/ea moțăi
noi moțăirăm
voi moțăirăți
ei/ele moțăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu moțăisem
tu moțăiseși
el/ea moțăise
noi moțăiserăm
voi moțăiserăți
ei/ele moțăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi moțăit
tu să fi moțăit
el/ea să fi moțăit
noi să fi moțăit
voi să fi moțăit
ei/ele să fi moțăit
Condițional Prezent
eu aș moțăi
tu ai moțăi
el/ea ar moțăi
noi am moțăi
voi ați moțăi
ei/ele ar moțăi
Condițional Perfect
eu aș fi moțăit
tu ai fi moțăit
el/ea ar fi moțăit
noi am fi moțăit
voi ați fi moțăit
ei/ele ar fi moțăit
Perfectul Compus
eu am moțăit
tu ai moțăit
el/ea a moțăit
noi am moțăit
voi ați moțăit
ei/ele au moțăit
Viitor
eu voi moțăi
tu vei moțăi
el/ea va moțăi
noi vom moțăi
voi veți moțăi
ei/ele vor moțăi
Viitor Anterior
eu voi fi moțăit
tu vei fi moțăit
el/ea va fi moțăit
noi vom fi moțăit
voi veți fi moțăit
ei/ele vor fi moțăit

Verbele anterioare: a moșmoni, a mosora, a moșteni, a moșuroi, a moța

Verbele următoare: a motoriza, a mototoli, a motroși, a șâșâi, a movili

Verbe aleatorii: a însuti, a învinoșa, a mocoși, a sinucide, a traina