a moșinci conjugare; conjugare online pentru verbul "a moșinci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a moșinci" în limba română (dex)

Infinitiv
moșinci
Infinitiv Lung
moșincire
Participiu
moșincit
Gerunziu
moșincind
Imperativ persoana a doua
singular moșincește
plural moșinciți
Prezent
eu moșincesc
tu moșincești
el/ea moșincește
noi moșincim
voi moșinciți
ei/ele moșincesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) moșincesc
tu (să) moșincești
el/ea (să) moșincească
noi (să) moșincim
voi (să) moșinciți
ei/ele (să) moșincească
Imperfect
eu moșinceam
tu moșinceai
el/ea moșincea
noi moșinceam
voi moșinceați
ei/ele moșinceau
Perfect Simplu
eu moșincii
tu moșinciși
el/ea moșinci
noi moșincirăm
voi moșincirăți
ei/ele moșinciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu moșincisem
tu moșinciseși
el/ea moșincise
noi moșinciserăm
voi moșinciserăți
ei/ele moșinciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi moșincit
tu să fi moșincit
el/ea să fi moșincit
noi să fi moșincit
voi să fi moșincit
ei/ele să fi moșincit
Condițional Prezent
eu aș moșinci
tu ai moșinci
el/ea ar moșinci
noi am moșinci
voi ați moșinci
ei/ele ar moșinci
Condițional Perfect
eu aș fi moșincit
tu ai fi moșincit
el/ea ar fi moșincit
noi am fi moșincit
voi ați fi moșincit
ei/ele ar fi moșincit
Perfectul Compus
eu am moșincit
tu ai moșincit
el/ea a moșincit
noi am moșincit
voi ați moșincit
ei/ele au moșincit
Viitor
eu voi moșinci
tu vei moșinci
el/ea va moșinci
noi vom moșinci
voi veți moșinci
ei/ele vor moșinci
Viitor Anterior
eu voi fi moșincit
tu vei fi moșincit
el/ea va fi moșincit
noi vom fi moșincit
voi veți fi moșincit
ei/ele vor fi moșincit

Verbele anterioare: a mortifica, a moscoli, a moșcondi, a moșcoti, a moși

Verbele următoare: a moșmoli, a moșmondi, a moșmoni, a mosora, a moșteni

Verbe aleatorii: a adăoga, a aspri, a ipoteca, a rezina, a zori