a mleci conjugare; conjugare online pentru verbul "a mleci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mleci" în limba română (dex)

Infinitiv
mleci
Infinitiv Lung
mlecire
Participiu
mlecit
Gerunziu
mlecind
Imperativ persoana a doua
singular mlecește
plural mleciți
Prezent
eu mlecesc
tu mlecești
el/ea mlecește
noi mlecim
voi mleciți
ei/ele mlecesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mlecesc
tu (să) mlecești
el/ea (să) mlecească
noi (să) mlecim
voi (să) mleciți
ei/ele (să) mlecească
Imperfect
eu mleceam
tu mleceai
el/ea mlecea
noi mleceam
voi mleceați
ei/ele mleceau
Perfect Simplu
eu mlecii
tu mleciși
el/ea mleci
noi mlecirăm
voi mlecirăți
ei/ele mleciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mlecisem
tu mleciseși
el/ea mlecise
noi mleciserăm
voi mleciserăți
ei/ele mleciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mlecit
tu să fi mlecit
el/ea să fi mlecit
noi să fi mlecit
voi să fi mlecit
ei/ele să fi mlecit
Condițional Prezent
eu aș mleci
tu ai mleci
el/ea ar mleci
noi am mleci
voi ați mleci
ei/ele ar mleci
Condițional Perfect
eu aș fi mlecit
tu ai fi mlecit
el/ea ar fi mlecit
noi am fi mlecit
voi ați fi mlecit
ei/ele ar fi mlecit
Perfectul Compus
eu am mlecit
tu ai mlecit
el/ea a mlecit
noi am mlecit
voi ați mlecit
ei/ele au mlecit
Viitor
eu voi mleci
tu vei mleci
el/ea va mleci
noi vom mleci
voi veți mleci
ei/ele vor mleci
Viitor Anterior
eu voi fi mlecit
tu vei fi mlecit
el/ea va fi mlecit
noi vom fi mlecit
voi veți fi mlecit
ei/ele vor fi mlecit

Verbele anterioare: a mixta, a miza, a mizdrigăli, a mlădia, a mlădia

Verbele următoare: a mnemoniza, a moara, a moaza, a mobila, a mobiliza

Verbe aleatorii: a autoprograma, a domestici, a excita, a excita, a înfelia