a mlădii conjugare; conjugare online pentru verbul "a mlădii" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mlădii" în limba română (dex)

Infinitiv
mlădii
Infinitiv Lung
mlădiire
Participiu
mlădiit
Gerunziu
mlădiind
Imperativ persoana a doua
singular mlădiește
plural mlădiiți
Prezent
eu mlădiesc
tu mlădiești
el/ea mlădiește
noi mlădiim
voi mlădiiți
ei/ele mlădiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mlădiesc
tu (să) mlădiești
el/ea (să) mlădiască
noi (să) mlădiim
voi (să) mlădiiți
ei/ele (să) mlădiască
Imperfect
eu mlădiam
tu mlădiai
el/ea mlădia
noi mlădiam
voi mlădiați
ei/ele mlădiau
Perfect Simplu
eu mlădiii
tu mlădiiși
el/ea mlădii
noi mlădiirăm
voi mlădiirăți
ei/ele mlădiiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mlădiisem
tu mlădiiseși
el/ea mlădiise
noi mlădiiserăm
voi mlădiiserăți
ei/ele mlădiiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mlădiit
tu să fi mlădiit
el/ea să fi mlădiit
noi să fi mlădiit
voi să fi mlădiit
ei/ele să fi mlădiit
Condițional Prezent
eu aș mlădii
tu ai mlădii
el/ea ar mlădii
noi am mlădii
voi ați mlădii
ei/ele ar mlădii
Condițional Perfect
eu aș fi mlădiit
tu ai fi mlădiit
el/ea ar fi mlădiit
noi am fi mlădiit
voi ați fi mlădiit
ei/ele ar fi mlădiit
Perfectul Compus
eu am mlădiit
tu ai mlădiit
el/ea a mlădiit
noi am mlădiit
voi ați mlădiit
ei/ele au mlădiit
Viitor
eu voi mlădii
tu vei mlădii
el/ea va mlădii
noi vom mlădii
voi veți mlădii
ei/ele vor mlădii
Viitor Anterior
eu voi fi mlădiit
tu vei fi mlădiit
el/ea va fi mlădiit
noi vom fi mlădiit
voi veți fi mlădiit
ei/ele vor fi mlădiit

Verbele anterioare: a mixa, a mixta, a miza, a mizdrigăli, a mlădia

Verbele următoare: a româniza, a mnemoniza, a moara, a moaza, a mobila

Verbe aleatorii: a consuna, a șiroi, a socăci, a țâmpori, a vâltori