a meditarisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a meditarisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a meditarisi" în limba română (dex)

Infinitiv
meditarisi
Infinitiv Lung
meditarisire
Participiu
meditarisit
Gerunziu
meditarisind
Imperativ persoana a doua
singular meditarisește
plural meditarisiți
Prezent
eu meditarisesc
tu meditarisești
el/ea meditarisește
noi meditarisim
voi meditarisiți
ei/ele meditarisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) meditarisesc
tu (să) meditarisești
el/ea (să) meditarisească
noi (să) meditarisim
voi (să) meditarisiți
ei/ele (să) meditarisească
Imperfect
eu meditariseam
tu meditariseai
el/ea meditarisea
noi meditariseam
voi meditariseați
ei/ele meditariseau
Perfect Simplu
eu meditarisii
tu meditarisiși
el/ea meditarisi
noi meditarisirăm
voi meditarisirăți
ei/ele meditarisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu meditarisisem
tu meditarisiseși
el/ea meditarisise
noi meditarisiserăm
voi meditarisiserăți
ei/ele meditarisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi meditarisit
tu să fi meditarisit
el/ea să fi meditarisit
noi să fi meditarisit
voi să fi meditarisit
ei/ele să fi meditarisit
Condițional Prezent
eu aș meditarisi
tu ai meditarisi
el/ea ar meditarisi
noi am meditarisi
voi ați meditarisi
ei/ele ar meditarisi
Condițional Perfect
eu aș fi meditarisit
tu ai fi meditarisit
el/ea ar fi meditarisit
noi am fi meditarisit
voi ați fi meditarisit
ei/ele ar fi meditarisit
Perfectul Compus
eu am meditarisit
tu ai meditarisit
el/ea a meditarisit
noi am meditarisit
voi ați meditarisit
ei/ele au meditarisit
Viitor
eu voi meditarisi
tu vei meditarisi
el/ea va meditarisi
noi vom meditarisi
voi veți meditarisi
ei/ele vor meditarisi
Viitor Anterior
eu voi fi meditarisit
tu vei fi meditarisit
el/ea va fi meditarisit
noi vom fi meditarisit
voi veți fi meditarisit
ei/ele vor fi meditarisit

Verbele anterioare: a media, a mediatiza, a medicamenta, a mediocriza, a medita

Verbele următoare: a mefia, a megieși, a mehăi, a melamina, a melancoliza

Verbe aleatorii: a antropomorfiza, a extermina, a gazona, a îmbăta, a pereia