a matricula conjugare; conjugare online pentru verbul "a matricula" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a matricula" în limba română (dex)

Infinitiv
matricula
Infinitiv Lung
matriculare
Participiu
matriculat
Gerunziu
matriculând
Imperativ persoana a doua
singular matriculează
plural matriculați
Prezent
eu matriculez
tu matriculezi
el/ea matriculează
noi matriculăm
voi matriculați
ei/ele matriculează
Conjunctiv Prezent
eu (să) matriculez
tu (să) matriculezi
el/ea (să) matriculeze
noi (să) matriculăm
voi (să) matriculați
ei/ele (să) matriculeze
Imperfect
eu matriculam
tu matriculai
el/ea matricula
noi matriculam
voi matriculați
ei/ele matriculau
Perfect Simplu
eu matriculai
tu matriculași
el/ea matriculă
noi matricularăm
voi matricularăți
ei/ele matriculară
Mai Mult Ca Perfectul
eu matriculasem
tu matriculaseși
el/ea matriculase
noi matriculaserăm
voi matriculaserăți
ei/ele matriculaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi matriculat
tu să fi matriculat
el/ea să fi matriculat
noi să fi matriculat
voi să fi matriculat
ei/ele să fi matriculat
Condițional Prezent
eu aș matricula
tu ai matricula
el/ea ar matricula
noi am matricula
voi ați matricula
ei/ele ar matricula
Condițional Perfect
eu aș fi matriculat
tu ai fi matriculat
el/ea ar fi matriculat
noi am fi matriculat
voi ați fi matriculat
ei/ele ar fi matriculat
Perfectul Compus
eu am matriculat
tu ai matriculat
el/ea a matriculat
noi am matriculat
voi ați matriculat
ei/ele au matriculat
Viitor
eu voi matricula
tu vei matricula
el/ea va matricula
noi vom matricula
voi veți matricula
ei/ele vor matricula
Viitor Anterior
eu voi fi matriculat
tu vei fi matriculat
el/ea va fi matriculat
noi vom fi matriculat
voi veți fi matriculat
ei/ele vor fi matriculat

Verbele anterioare: a matoli, a matori, a matosi, a mătrăcăli, a mătrăși

Verbele următoare: a matrița, a matufi, a mățui, a mătura, a maturiza

Verbe aleatorii: a antifona, a capela, a consona, a despopi, a forfoti