a măzălui conjugare; conjugare online pentru verbul "a măzălui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a măzălui" în limba română (dex)

Infinitiv
măzălui
Infinitiv Lung
măzăluire
Participiu
măzăluit
Gerunziu
măzăluind
Imperativ persoana a doua
singular măzăluiește
plural măzăluiți
Prezent
eu măzăluiesc
tu măzăluiești
el/ea măzăluiește
noi măzăluim
voi măzăluiți
ei/ele măzăluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) măzăluiesc
tu (să) măzăluiești
el/ea (să) măzăluiască
noi (să) măzăluim
voi (să) măzăluiți
ei/ele (să) măzăluiască
Imperfect
eu măzăluiam
tu măzăluiai
el/ea măzăluia
noi măzăluiam
voi măzăluiați
ei/ele măzăluiau
Perfect Simplu
eu măzăluii
tu măzăluiși
el/ea măzălui
noi măzăluirăm
voi măzăluirăți
ei/ele măzăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu măzăluisem
tu măzăluiseși
el/ea măzăluise
noi măzăluiserăm
voi măzăluiserăți
ei/ele măzăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi măzăluit
tu să fi măzăluit
el/ea să fi măzăluit
noi să fi măzăluit
voi să fi măzăluit
ei/ele să fi măzăluit
Condițional Prezent
eu aș măzălui
tu ai măzălui
el/ea ar măzălui
noi am măzălui
voi ați măzălui
ei/ele ar măzălui
Condițional Perfect
eu aș fi măzăluit
tu ai fi măzăluit
el/ea ar fi măzăluit
noi am fi măzăluit
voi ați fi măzăluit
ei/ele ar fi măzăluit
Perfectul Compus
eu am măzăluit
tu ai măzăluit
el/ea a măzăluit
noi am măzăluit
voi ați măzăluit
ei/ele au măzăluit
Viitor
eu voi măzălui
tu vei măzălui
el/ea va măzălui
noi vom măzălui
voi veți măzălui
ei/ele vor măzălui
Viitor Anterior
eu voi fi măzăluit
tu vei fi măzăluit
el/ea va fi măzăluit
noi vom fi măzăluit
voi veți fi măzăluit
ei/ele vor fi măzăluit

Verbele anterioare: a mățui, a mătura, a maturiza, a maximaliza, a maximiza

Verbele următoare: a mâzgăli, a mazili, a meandra, a mecăcăi, a mecăi

Verbe aleatorii: a buli, a glăsui, a infantiliza, a subintitula, a șuneca